< Wróć

Co grozi za niepłacenie składek ZUS w terminie?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Polskie prawo dokładnie określa w jakich terminach poszczególni płatnicy składek powinni je odprowadzać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Płatnik, który nie dotrzyma wspomnianego terminu musi się liczyć z poniesieniem dodatkowych kosztów. W jakim wymiarze? W przypadku nieterminowego odprowadzania składek do ZUS-u, zostaną naliczone karne odsetki za każdy dzień zwłoki. Od 10 maja 2012 wysokość stawki odsetek za zwłokę od nieterminowo regulowanych odsetek na ubezpieczenie społeczne wynosi 14,5% w skali rocznej. Podatnik nie będzie musiał opłacać owych odsetek w momencie, gdy ich wysokość nie przekracza 6,6 zł.

Ponadto, ZUS może również nałożyć na płatnika dodatkową karę, w wysokości nawet 100% wartości składek, które nie zostały opłacone. Pamiętajmy, że płatnik ponosi również koszty postępowania egzekucyjnego w administracji, jak również egzekucji sądowej.

Możliwe, dodatkowe koszty za zwłokę

Reasumując płatnik może dodatkowa opłacić odsetki za zwłokę, koszty upomnień, koszty postępowania administracyjnego jak również egzekucji sądowej. Zatem efektem braku terminowej płatności może być potężne zobowiązanie.

Jak nie płacić kary?

W przypadku, gdy zdolność firmy do regulowania składek jest zachwiana, firma powinna złożyć do ZUS wniosek o odroczenie terminu płatności. Wtedy taka płatność może być rozłożona na raty, przy czym nie będą naliczane żadne karne odsetki. Oczywiście nie ma gwarancji co do tego, że prośba płatnika zostanie rozpatrzona pozytywnie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x