< Wróć

CEIDG-1 – szybka rejestracja firmy

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Jeszcze kilka lat temu założenie firmy w Polsce pociągało za sobą obowiązek wizyty w kilku urzędach, składania całego stosu zaświadczeń i dokumentów. Procedura rejestracji działalności gospodarczej trwała nawet kilka tygodni. Dziś na szczęście biurokracja w tym względzie została znacznie ograniczona. Wraz z wprowadzeniem nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, z dniem 1 lipca 2011 roku, założenie firmy wymaga już tylko wypełnienia formularza CEIDG-1. Czy rzeczywiście w praktyce wystarczy to do założenia przedsiębiorstwa?

Wniosek o założenie działalności gospodarczej przedsiębiorca składa na jednym, specjalnym formularzu nazywanym w skrócie formularzem CEIDG-1. Jest to multifunkcyjny wniosek, stanowiący połączenie wniosków:

We wniosku CEIDG-1 przedsiębiorca wybiera formę opodatkowania.

CEIDG-1 o co w tym chodzi?

CEIDG to skrót od Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Została ona powołana do życia po to, aby ułatwić rejestrację działalności przez młodych przedsiębiorców. Organ ten jest prowadzony przez ministra właściwego do spraw gospodarki. Poprzednim organem tego typu była Ewidencja Działalności Gospodarczej, prowadzona przez urząd miasta lub urząd gminy. W CEIDG rejestrują się:

Jak złożyć wniosek?

Wniosek można wypełnić w formie elektronicznej na stronie CEIDG. Należy w nim podać wszystkie dane identyfikacyjne firmy, a także określić, czym będzie się ona zajmowała, wybierając w tym celu kody z Polskiej Klasyfikacji Działalności PKD. Następnie, wniosek jest przesyłany online do CEIDG, jeśli tylko przedsiębiorca posiada bezpieczny podpis elektroniczny lub profil zaufany e PUAP. W innym przypadku wniosek należy złożyć osobiście w dowolnym urzędzie gminy w całej Polsce.

Jeden wniosek pozwala na otwarcie firmy, ale dodatkowo należy pofatygować się do Urzędu Skarbowego, w celu między innymi rejestracji do podatku VAT, jeśli jest taka konieczność. Przedsiębiorca będzie musiał złożyć również wizytę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, jeśli będzie zatrudniał pracowników.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
3 miesięcy temu

1contrasting


0
Would love your thoughts, please comment.x