< Wróć

Kiedy pracodawca może odmówić urlopu wychowawczego?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Urlop wychowawczy jest przywilejem osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, przy czym muszą się one poszczycić co najmniej 6-miesięcznym stażem pracy (liczy się ogólny staż, a nie tylko w jednym zakładzie pracy). Okres, w którym pracownik przebywa na takim urlopie wliczany jest w staż pracy (lecz jako okres nieskładkowy), jak również brany jest pod uwagę przy wyliczaniu emerytury. Prawa do urlopu wychowawczego czy macierzyńskiego nie mają pracownice, których jedyna umowa, to umowa o dzieło.W naszym kraju z tego przywileju korzystają w znakomitej większości przypadków kobiety, traktując go zwykle jako naturalną kontynuację urlopu macierzyńskiego. Należy jednak pamiętać, iż urlop macierzyński wykorzystać może też mężczyzna oraz prawni opiekunowie dziecka (gdy na przykład dziecko jest adoptowane). Maksymalny czas jego trwania wynosi 3 lata, przy czym istnieje możliwość podzielenia go na części. Nie musi mieć on miejsca zaraz po urlopie macierzyńskim. Warunek jest taki, że przysługuje on na dziecko do 4 roku życia – i jeśli do tego czasu zostanie wykorzystany, wszystko jest w porządku.

Po urlopie – i co dalej?

Po powrocie pracownika z urlopu wychowawczego pracodawca nie może zdegradować go na niższe stanowisko lub obniżyć mu pensji. Przepisy stanowią w tej kwestii wyraźnie – te same stanowisko (lub podobne) co przed urlopem, a co się tyczy wynagrodzenia, to albo takie jakie było, albo wyższe. Z przestrzeganiem tych przepisów różnie bywa w praktyce – nie są odosobnione sytuacje, kiedy osoba wracająca z urlopu wychowawczego otrzymuje wypowiedzenie, bo na jej miejsce przyjęto już kogoś innego lub jej stanowisko uległo likwidacji. Jeśli tylko istnieje podstawa ku temu, by udowodnić pracodawcy łamanie prawa, poszkodowany może w inny sposób wyegzekwować to, co mu się należy – stosownymi instytucjami, do których należy się wówczas zwracać są Państwowa Inspekcja Pracy bądź sąd pracy.

Kiedy pracownik może usłyszeć „nie”?

Medal ma jednak dwie strony – ustawodawca przewidział okoliczności, w których pracownik może się spotkać z odmową udzielenia mu urlopu wychowawczego lub z rozwiązaniem umowy po powrocie z urlopu. Jeżeli stroną, która złamała postanowienia kodeksu pracy jest pracownik i zostanie mu to udowodnione – wtedy jest to właśnie jedna z takich okoliczności. Ponadto urlopu wychowawczego pracodawca może odmówić, gdy ogłoszona została upadłość firmy bądź jest ona w trakcie likwidacji. Poza tymi wyjątkami nie ma możliwości, by pracodawca nie przychylił się do stosownego wniosku, który musi mieć formę pisemną. Wniosek należy złożyć osobiście lub wysłać go pocztą – grunt, aby uczynić to najpóźniej na 2 tygodnie przez terminem rozpoczęcia urlopu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
11 miesięcy temu

3imperialism


13
0
Would love your thoughts, please comment.x