< Wróć

Czy firma musi płacić abonament RTV?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Obowiązująca w naszym kraju ustawa o opłatach abonamentowych narzuca na obywateli obowiązek płacenia za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych. Jakiego rzędu są to wydatki? Począwszy od 1 stycznia br. za korzystanie z telewizji oraz radia jest to 18,50 zł, a za korzystanie z samego tylko radia jest to 5,5 zł (obie stawki podane za miesiąc). Płatność z góry za pewien okres (kwartał, pół roku, rok) jest honorowana zniżką (może ona wynieść do 10 procent). Chociaż nie są to duże kwoty, to i tak są spore trudności ze ściągalnością tych opłat.

Przedsiębiorcy w gorszej sytuacji

Ważna uwaga – ustawodawca inaczej traktuje osoby fizyczne, a inaczej podmioty instytucjonalne. Osoba prywatna jest zobligowana do uiszczania jednej tylko opłaty (radiowej bądź radiowo-telewizyjnej). Nie ma przy tym najmniejszego znaczenia to iloma odbiornikami dysponuje – czy w domu, czy w samochodzie. Firmy oraz instytucje muszą natomiast płacić oddzielnie za każdy odbiornik. Jeżeli dla przykładu w biurze znajduje się 10 odbiorników radiowych, to miesięczna opłata wynosi 55 zł. To samo tyczy się radioodbiorników używanych w firmowych autach. Przedsiębiorcy nie ponoszą wysokich kosztów, jeśli ilość odbiorników nie jest duża, ale jeśli przedsiębiorstwo prowadzi usługi zakrojone na szerszą skalę, wówczas automatycznie i takie wydatki są większe. Powyższa sytuacja to tylko jeden z przykładów na to w jaki sposób w Polsce utrudnia się życie przedsiębiorcom. Jeżeli ktoś abonamentu nie płaci, musi się liczyć z poniesieniem konsekwencji. Po pierwsze – trafia na listę dłużników. Po drugie – nakładane są na niego finansowe kary. Zaległości Polaków z tego tytułu są liczone w miliardach złotych.

Luki w prawie – zagwozdka dla KRRiTV

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej dość interesującej kwestii, a mianowicie o urządzeniach takich jak komputery, telefony komórkowe czy tablety. Umożliwiają one zarówno odbiór programów radiowych, jak i telewizyjnych. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji doskonale wie o tym, ale też za bardzo nie ma pomysłu na uporanie się z tym „problemem”. Co i rusz pojawiają się informacje, że wktóce każdy, kto ma komputer czy komórkę będzie musiał uiszczać abonament RTV, ale ciężko sobie wyobrazić egzekwowanie tych przepisów w praktyce. Są też pomysły, by opłatę abonamentową doliczać automatycznie do rachunku za prąd – to miałoby Polaków zmusić do płacenia.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x