< Wróć

Czy pracownik może być zmuszony do urlopu?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Urlop – czyli czas, w którym pracownik nie świadczy pracy – niejedno ma oblicze. Podstawową jego odmianą jest urlop wypoczynkowy – prawo do niego gwarantuje Polakom nie tylko kodeks pracy, ale również i Konstytucja RP. Urlop wypoczynkowy w wersji podstawowej przysługuje każdej osobie z odpowiednim stażem pracy. Na chwilę obecną wymiar urlopu podstawowego wynosi 20 dni (przy stażu pracy wynoszącym mniej niż 10 lat) oraz 26 dni (przy stażu pracy wynoszącym więcej niż 10 lat).

Zasady przyznawania urlopów

Niektórym pracownikom przypada w udziale prawo do dodatkowych urlopów wypoczynkowych – na przykład są to osoby z grupą inwalidzką bądź wykonujące zawodowe czynności w warunkach szkodliwych dla zdrowia. Podstawowym celem urlopu wypoczynkowego jest zregenerowanie przez pracownika sił. Wszyscy pracownicy mają prawo do płatnych urlopów – oznacza to, że w czasie, gdy nie świadczą pracy należy się im pensja tej samej wysokości jak wówczas, kiedy pracują. W trakcie trwania urlopu nie ma możliwości wręczenia pracownikowi wypowiedzenia. Aby otrzymać urlop, trzeba złożyć w tej sprawie wniosek. I tu ważna uwaga – pracodawca nie ma obowiązku przychylenia się do prośby podwładnego o taki, a nie inny termin wypoczynku. Wszystko w tym momencie zależy od polityki prowadzonej w firmie i od tego jak konstruowany jest coroczny plan urlopów. Ostateczna decyzja w sprawie terminu urlopu zostaje podjęta przez pracodawcę.

Kiedy pracownik idzie na przymusowy urlop?

W kodeksie pracy zostały przewidziane także i takie sytuacje, kiedy pracownika można wysłać na przymusowy urlop. Takich uprawnień firma nabywa wówczas, kiedy wypowiada komuś umowę. W znakomitej większości przypadków wiąże się to również ze zwolnieniem takiej osoby z obowiązku świadczenia pracy. Pamiętać przy tym trzeba, że w tym kontekście pojęcia takie jak zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy i urlop wypoczynkowy nie są jednoznaczne. Jeżeli pracodawca wyrazi wolę, że pracownik podczas okresu wypowiedzenia ma pójść na urlop, ten nie może się jej przeciwstawić. Zwalniany pracownik może zostać zmuszony do wykorzystania zarówno zaległego urlopu, jak i tego, który mu się należy za bieżący rok kalendarzowy. W przypadku, gdy ktoś nie dostał wypowiedzenia, można go zmusić jedynie do wykorzystania zaległego urlopu, co często jest w firmach praktykowane. Czasami zdarza się tak, że okres wypowiedzenia jest dłuższy niż urlop – wówczas pracownik nie ma prawa do wykorzystania go w innym terminie (no chyba, że firma wyrazi na to zgodę, ale to już kwestia indywidualnych ustaleń obu zainteresowanych stron).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x