< Wróć

Kiedy podatnik musi prowadzić ewidencję vat?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

VAT jest podatkiem od towarów i usług. Ma on charakter obrotowy. W Polsce wprowadzony został w 1993 roku, ale w 2004 roku zaistniała konieczność zsynchronizowania rodzimych przepisów z normami unijnymi, dlatego też w życie weszła wówczas nowa ustawa o podatku od towarów i usług. Rada Europejska w specjalnie wydanej dyrektywie określiła minimalną wysokość podatku VAT jaką mogą stosować kraje UE. Jest to 15 procent. W Polsce na chwilę obecną stawka VAT wynosi 23 procent, ale szykują się w tym zakresie zmiany. 

Kto musi posiadać kasę fiskalną?

Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą są zobligowane do rozliczania VAT-u. Do tego celu są wykorzystywane kasy fiskalne, przy czym warto wspomnieć o tym, na kim ciąży obowiązek stosowania tych urządzeń. Tyczy się to podmiotów, które świadczą usługi sprzedażowe na rzecz rolników ryczałtowych, jak również osób fizycznych nie posiadających zarejestrowanej działalności gospodarczej. Istnieje szereg wyjątków od tej zasady, a znaleźć je można w specjalnym rozporządzeniu wydanym przez Ministerstwo Finansów (pod uwagę brane są tu takie aspekty jak wysokość obrotów oraz rodzaj branży, w której dana firma funkcjonuje). Niekiedy zdarzają się takie sytuacje, że podatnik, który musi stosować kasę fiskalną nie może użyć tego urządzenia z przyczyn, które od niego nie zależą (np. awaria urządzenia). Wówczas ewidencję obrotu oraz kwoty podatku trzeba przeprowadzać za pomocą kasy rezerwowej. Jeśli jednak i to nie jest realne, wtedy zabronione jest prowadzenie sprzedaży. Taki czyn może zostać potraktowany nie tylko jako wykroczenie, ale nawet i przestępstwo skarbowe – oprócz kar finansowych grozić zatem może pociągnięcie do odpowiedzialności karnej.

Co z podatnikami VAT zwolnionymi?

Koniecznie trzeba poświęcić w tym miejscu parę słów podatnikom korzystającym ze zwolnienia podmiotowego VAT – tyczy się to przede wszystkim początkujących przedsiębiorców. Co prawda nie mają oni obowiązku stosowania kas fiskalnych (do chwili, w której osiągną określone obroty), ale to nie oznacza, że nie muszą prowadzić ewidencji sprzedaży. W tych przypadkach prowadzona jest tzw. ewidencja uproszczona. Jej celem jest gromadzenie informacji na temat sprzedaży w poszczególne dni. Wprowadzić do niej dane można nawet i następnego dnia, ale pod warunkiem, że ma to miejsce jeszcze przed rozpoczęciem sprzedaży. Jeśli podatnik VAT zwolniony nie prowadzi uproszczonej ewidencji bądź robi to w nierzetelny sposób, może zostać ukarany. Zostanie mu narzucony obowiązek uiszczenia podatku, a ponadto musi się liczyć z tym, że może zostać przeciwko niemu wszczęte karne postępowanie skarbowe.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

13
0
Would love your thoughts, please comment.x