< Wróć

Czy studia są kosztem podatkowym firmy?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Prowadzenie działalności gospodarczej oraz studiowanie to dwie rzeczy, które nie wykluczają się nawzajem. W dzisiejszych czasach zdobywanie wiedzy jest ułatwione z uwagi na dużą ilość placówek oferujących edukację na poziomie wyższym, nie ma też problemu z zapisaniem się na kurs czy szkolenie. Najczęściej wiąże się to też z wydatkami – czesne trzeba opłacać w terminie, w przeciwnym wypadku grozi skreślenie z listy studentów. Przy tej okazji pojawia się bardzo ważne pytanie, a mianowicie takie czy przedsiębiorca ma prawo wliczyć wydatki poniesione na studia (szkolenia, kursy) w koszty uzyskania przychodu?

Kiedy wydatki na studia są wliczane w koszty uzyskania przychodu?

Przepisy taką możliwość przewidują – ale pod pewnymi warunkami. Bezwzględnym kryterium jakie musi zostać spełnione jest powiązanie studiów (szkoleń, kursów) z profilem prowadzonej działalności. Jeżeli służą one podnoszeniu zawodowych kwalifikacji oraz zdobywaniu nowych umiejętności i wiedzy potrzebnych przy prowadzeniu firmy – wówczas mogą stanowić koszty uzyskania przychodu. Na tym jednak nie koniec. Wydatek na cele edukacyjne ma też zostawać w związku przyczynowo-skutkowym ze źródłem przychodu lub z przychodem. Ponoszony jest po to, aby osiągać lub zachowywać przychód bądź zabezpieczać jego źródło. Mówiąc innymi słowy, wiedza zdobyta na studiach (kursach, szkoleniach) powinna przyczynić się do rozwijania działalności gospodarczej.

Jakich wydatków edukacyjnych nie wlicza się w koszty uzyskania przychodu?

Można mieć oczywiście dobry pomysł na biznes, ale pójść na studia (kurs, szkolenie) nie mające z nim jakiegokolwiek związku – w takim układzie nauka ma charakter prywatny i wydatków tych nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodu. Przykładowo jeżeli ktoś prowadzi biuro rachunkowe i poszedł na studia na wydziale prawa, daje mu to podstawę do wliczenia poniesionych na ten cel wydatków w koszty uzyskania przychodu. Opisywane kwestie dotyczą też pracodawców finansujących pracownikom różne formy kształcenia. Urzędy skarbowe są zgodne co do tego, że do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej nie wlicza się tych wydatków, które podnoszą jedynie ogólny poziom wiedzy przedsiębiorcy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x