< Wróć

Termin zwrotu VAT

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Przepisy obowiązujące aktualnie w naszym kraju stanowią, iż urzędy skarbowe mają 60 dni na zwrot nadwyżki podatku VAT naliczonego nad należnym. Żądać zwrotu tejże nadwyżki podatnik może wówczas, gdy wystąpiła ona w danym okresie rozliczeniowym. W przypadkach określonych szczegółowo w ustawie o VAT termin ten może wynieść 25 dni, jednak wersja podstawowa wynosi 60. Jeżeli naczelnik urzędu skarbowego stwierdzi, że zachodzi konieczność zweryfikowania podatnika, wtedy termin podstawowy może ulec wydłużeniu (do momentu, w którym weryfikacja zostanie zakończona). Przedsiębiorcy chcieliby, aby termin podstawowy został skrócony z 60 do 30 dni, zaś zdaniem Ministerstwa Finansów takie zmiany niekorzystnie odbiły się na budżecie państwa.

Krótszy termin zwrotu VAT w interesie przedsiębiorców

Należy przypomnieć, że każdy przedsiębiorca – nawet, jeżeli jest zwolniony z VAT – ma w obowiązku prowadzenie ewidencji vat (standardowo służą do tego kasy fiskalne, a jeśli podatnik jest zwolniony z VAT, prowadzi ewidencję uproszczoną). Nie przestrzeganie tych przepisów jest zagrożone poniesieniem poważnych konsekwencji, także finansowych. Przedsiębiorcy narzekają, że przepisy podatkowe są dla nich niezrozumiałe i nieprzychylne. Dodają także, że termin zwrotu nadwyżki podatku VAT naliczonego nad należnym wynoszącym 60 dni jest stanowczo za długi i naraża ich na trudności z utrzymaniem płynności finansowej na stabilnym poziomie. Inna kwestia to taka, że skrócenie powyższego terminu do 30 dni byłoby również zalecane z uwagi na dostosowywanie polskiego prawa do norm unijnych. Warto przytoczyć też, co w tej kwestii stanowi orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – system zwrotów podatku VAT nie powinien być traktowany w kategoriach narzędzia służącego do zasilania budżetu państwa.

Ministerstwo Finansów mówi „nie”

Temat ten wypływa co i rusz na wokandę. Godne uwagi jest stanowisko Ministerstwa Gospodarki w tej sprawie. Resort ten przedstawił projekt przewidujący skrócenie podstawowego terminu zwrotu nadwyżki podatku VAT naliczonego nad należnym do 30 dni, argumentując to w ten sposób, że byłoby to korzystne głównie dla przedstawicieli sektora małych i średnich przedsiębiorstw mających niejednokrotnie spore kłopoty z korzystaniem z zewnętrznych źródeł finansowania. Ministerstwo Finansów się broni i twierdzi, że skrócenie terminu zwrotu nadwyżki VAT-u z 60 do 30 dni nie jest realne, ponieważ wprowadzenie tego typu zmian odbiłoby się negatywnie na budżecie państwa. Ponadto MF obawia się, iż skrócenie terminu oznaczałoby ryzyko częstych prób wyłudzania podatku VAT.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x