< Wróć

Vat od prezentów od 2013 roku

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Z dniem 1 stycznia 2013 r. wejdzie w życie znowelizowana ustawa o VAT. Czego mogą spodziewać się przedsiębiorcy? Przede wszystkim zmianie ulegną limity kwotowe prezentów o malej wartości, inaczej też w rozumieniu prawa definiowana będzie próbka. Zmodyfikowane zostaną zasady rozliczania podatku VAT przy nieodpłatnych przekazaniach towarów. Nowelizacja ma związek z dostosowywaniem rodzimych przepisów do norm unijnych – ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług zwana ustawą o VAT zostanie w wielu miejscach doprecyzowana. Czy zmiany okażą się korzystne dla tego kto musi prowadzić ewidencję vat?

Próbka – nowa definicja

W nowym brzmieniu ustawy o VAT próbka będzie egzemplarzem towaru pozwalającego ocenić towar pod kątem cech oraz właściwości w jego postaci końcowej. Przekazanie próbki przez podatnika ma mieć za zadanie promowanie towaru i nakłonienie odbiorcy do jego zakupu. Próbka sama w sobie nie będzie mogła służyć zaspokajaniu potrzeb konsumenta. Obowiązkowe będzie również odpowiednie oznaczanie takich egzemplarzy – musi się na nich znaleźć adnotacja, iż jest to próbka. Takie kroki mają na celu zapobiegać nadużyciom przy przekazywaniu próbek. Zachodzi przy tym jednak obawa, że niektórzy podatnicy zaczną traktować próbki na takich samych zasadach jak towary przeznaczone do sprzedaży.

Prezenty o małej wartości – wzrosną limity

Co się zaś tyczy prezentów o małej wartości, to w chwili obecnej łączna ilość tego typu towarów przekazanych osobie fizycznej nie może przekroczyć w ciągu jednego roku podatkowego 100 złotych netto. Od 2013 r. kwota ta wzrośnie do 200 złotych netto. Jednocześnie zwiększony zostanie limit dla tych prezentów o małej wartości, które nie podlegają opodatkowaniu. Na chwilę obecną wynosi on 10 złotych netto, a w przyszłym roku będzie to 20 złotych – ale brutto (wliczony jest tu VAT). Spełniony musi przy tym warunek, że podatnik prowadzi ewidencję, dzięki której ustalenie tożsamości osób fizycznych otrzymujących prezenty o małej wartości nie jest problemem. Zmianie nie ulegnie natomiast podejście do przekazywania drukowanych materiałów informacyjnych i reklamowych – nie będzie to opodatkowane, ale tylko pod warunkiem, że materiały te będą podlegały definicji prezentów o małej wartości. Kwestią problematyczną dla podatników może się stać w tym momencie przekazanie przykładowo kosztownego katalogu drukowanego. W obowiązujących aktualnie przepisach nie ma zapisu o tym, iż aby próbki i prezenty o małej wartości nie ulegały opodatkowaniu, muszą być przekazywane wyłącznie na cele bezpośrednio związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
1 miesiąc temu

2henceforward


0
Would love your thoughts, please comment.x