< Wróć

Refundacja zakupu kasy fiskalnej, a przychód

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Na podatnikach prowadzących sprzedaż na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych spoczywa obowiązek prowadzenia rejestracji obrotu i kwot podatku należnego ze sprzedaży detalicznej przy zastosowaniu kas fiskalnych (podatnicy zwolnieni z VAT prowadzą ewidencję uproszczoną). Tak stanowią obowiązujące w naszym kraju przepisy – ich nie przestrzeganie grozi poniesieniem poważnych konsekwencji włącznie z pociągnięciem do odpowiedzialności karnej z tytułu popełnienia przestępstwa skarbowego. Zakup kasy fiskalnej to jednak niemały wydatek mieszczący się przeciętnie w granicach od 600 do 1000 zł, choć na rynku dostępne są modele w znacznie wyższych cenach. Największym utrapieniem dla przedsiębiorców jest sytuacja, gdy muszą kupić więcej niż jedno urządzenie. Przepisy przewidują możliwość częściowego zrefundowania wydatków poniesionych na ten cel.

Jak otrzymać refundację?

Chcąc uzyskać refundację, podatnik musi złożyć w urzędzie skarbowym stosowny wniosek. Powinny się w nim znaleźć takie informacje jak liczba urządzeń, a także miejsce, w którym kasa fiskalna (bądź kasy) będzie stosowana. Do wniosku trzeba też dołączyć dowód uiszczenia całej należności z tytułu zakupu kasy (lub kas). Podatnicy mają prawo do otrzymania refundacji wynoszącej nawet do 90 % wartości jednego urządzenia, ale nie może być to kwota wyższa niż 700 zł. Tyczy się to nie tylko podatników prowadzących sprzedaż na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, ale też tych zwolnionych z VAT.

Czy refundacja jest przychodem?

W tym momencie często pada pytanie o to czy zwrot powyższych wydatków jest przychodem, który podlega opodatkowaniu. Odpowiedź brzmi – nie, nie jest. Mówiąc innymi słowy, zwrot wydatków poniesionych na zakup kasy rejestrującej jest ulgą w podatku VAT. Nie ma on żadnego wpływu na podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym. Zwróconą przez urząd skarbowy sumę powinno się natomiast uwzględnić w pozostałych przychodach operacyjnych, przy czym ważne jest to czy urządzenie podlega amortyzacji jednorazowej czy w czasie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
11 miesięcy temu

3continues


6
0
Would love your thoughts, please comment.x