< Wróć

Jak odzyskać nadwyżkę wypłaty od pracownika?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Błędy w wyliczeniach zdarzają się każdemu – w tym również i kadrom w zakładach pracy naliczającym pracownikom wynagrodzenia. Rezultatem takich pomyłek bywa niekiedy wypłacenie pensji wyższej niż się pracownikowi faktycznie należy. Nie zawsze jednak nadwyżka jest wynikiem błędu rachunkowego – sporo w tym momencie zależy również od przyjętego w danej firmie systemu wypłacania wynagrodzeń. Na pewno w lepszej sytuacji znajdują się ci pracodawcy, którzy wynagrodzenia wypłacają w granicznym terminie przewidzianym przez polskie prawo – a mianowicie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który należą się pobory. Czy odzyskanie wypłaconej nadwyżki jest możliwe? Tak, ale pod pewnymi warunkami.

Kiedy brak zgody pracownika nie jest wymagany?

Najważniejszym warunkiem jaki musi zostać tutaj spełniony jest uzyskanie przez pracodawcę zgody pracownika na potrącenie. W przypadku jej braku nie ma innego wyjścia jak droga sądowa. Jest tylko jedna przewidziana przez prawo sytuacja, kiedy zgoda pracownika nie jest wymagana. Ma to miejsce wówczas, kiedy w miesiącu, za który zostało naliczone wynagrodzenie zdarzyła się nieobecność, za którą pracownikowi nie przysługuje prawo do wynagrodzenia. Jeżeli pracownik poszedł w tym czasie na zwolnienie lekarskie, wtedy odliczana jest różnica pomiędzy standardową wysokością uposażenia a wysokością wynagrodzenia chorobowego. Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim ma prawo do 80 procent wynagrodzenia (poza pewnymi wyjątkami, jak przykładowo zwolnienie lekarskie w ciąży czy zwolnienia wystawiane niektórym grupom zawodowym). Prawdopodobieństwo zaistnienia powyższej sytuacji jest znacznie większe w tych zakładach pracy, gdzie pensje są wypłacane pod koniec miesiąca niż tam, gdzie wypłata ma miejsce 10 dnia następnego miesiąca. Ważna uwaga – odliczenie nie wymagające zgody pracownika może mieć miejsce tylko przy najbliższej wypłacie. Jeżeli pracodawca terminu nie dotrzyma, musi uzyskać stosowne zezwolenie.

Co w innych sytuacjach?

We wszystkich innych okolicznościach, gdy pracownik otrzyma wynagrodzenie wyższe niż powinien niezbędna jest zgoda na dokonanie stosownych potrąceń. W każdym przypadku wyliczanie wynagrodzenia pracownika to bardzo skomplikowana czynność, która mieści się w ściśle wyznaczonych przez kodeks pracy ramach. Obowiązują w tym zakresie zasady, których trzeba ściśle przestrzegać. Trzeba też pamiętać, że wynagrodzenie pracownicze podlega szczególnej ochronie. Efekt końcowy – czyli taka, a nie inna wysokość pensji – jest zdeterminowany wieloma czynnikami. Jeśli zatem potrącenie nie ma charakteru obligatoryjnego (potrącenia obligatoryjne to m. in. zaliczki na podatek dochodowy czy składki na ubezpieczenie społeczne), przyzwolenie ze strony pracownika jest nieodzowne. Nie wszystko jednak można odliczyć. Najlepszym przykładem jest sytuacja, gdy pracownikowi została przyznana premia i otrzymał ją wraz z pensją. Po tym fakcie pracodawca nie ma prawa mu jej odebrać, ponieważ nagle uznał, że podwładny na nią nie zasłużył. We wszystkich przedstawionych powyżej okolicznościach zastosowanie znajdują postanowienia kodeksu pracy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
11 miesięcy temu

2crystalline


13
0
Would love your thoughts, please comment.x