< Wróć

Płaca minimalna od 2013 roku

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Zapadła decyzja w sprawie wysokości płacy minimalnej jaka będzie obowiązywała w przyszłym roku. Od 1 stycznia 2013 r. będzie ona wynosiła 1600 zł – wzrasta zatem o 100 zł (podane kwoty są kwotami brutto). Podczas obrad Komisji Trójstronnej przedstawiciele związków zawodowych domagali się większej podwyżki, ale rząd na to nie przystał. Wiadomość ta na pewno ucieszy osoby otrzymujące minimalne wynagrodzenie, ale pracodawcy i osoby rozpoczynające jednoosobową działalność gospodarczą powodów do radości nie mają. Wzrost płacy minimalnej pociąga za sobą konsekwencje w postaci podwyżek innych świadczeń podnoszących koszty pracy i prowadzenia firmy.

Kto zyskuje na podwyżce?

Na zmianach, które już za kilka miesięcy wejdą w życie najbardziej zyskują pracownicy, chociaż należy zauważyć, że nie w każdym przypadku osoby otrzymujące wynagrodzenie minimalne dostaną tyle samo do ręki. Jest to uzależnione od kosztów uzyskania przychodu, które dla poszczególnych pracowników są ustalane indywidualnie. Nie bez znaczenia jest też to czy dana osoba złożyła PIT-2, czy nie. Wyższa płaca minimalna przekłada się także na wzrost wysokości innych świadczeń takich jak m. in. odprawy wypłacane przy zwolnieniach (pod warunkiem, że stroną rozwiązującą umowę o pracę nie jest pracownik), odszkodowania (np. za mobbing czy dyskryminację). Określony został jednak maksymalny i minimalny pułap tego typu świadczeń. Większa będzie też stawka za pracę w godzinach nocnych – przy założeniu, że ktoś pracuje w podstawowym wymiarze godzin.

Co to oznacza dla jednoosobowych firm i pracodawców?

Osoby, które w 2013 r. planują założyć jednoosobową działalność gospodarczą muszą liczyć się z tym, że składki na ubezpieczenie społeczne będą większe niż w 2012 r. Podstawa wymiaru składek na ZUS jest bowiem ustalana w oparciu o wysokość płacy minimalnej. W chwili obecnej podstawa ta to 450 zł, od 1 stycznia 2013 r. będzie to 480 zł. W praktyce oznacza to tyle, że preferencyjne składki ZUS wzrosną dokładnie o 9,56 zł – z 143,56 zł w skali miesiąca do 153,12 zł. Wydawać by się mogło, że to niedużo, ale w ciągu roku wychodzi ok. 115 zł. Dla właścicieli jednoosobowych firm nie jest to wcale niska kwota. Również i pracodawcy muszą się przygotować na większe wydatki związane z utrzymaniem pracownika. W chwili obecnej zatrudnienie osoby, która otrzymuje tytułem wynagrodzenia 1500 zł brutto generuje koszt 1811,10 zł miesięcznie. Po nowym roku kwota ta wzrośnie o 120,74 zł, co w skali roku daje niespełna 1450 zł. Rodzi to obawy, że pracodawcy z jeszcze mniejszym niż aktualnie entuzjazmem będą podchodzić do kwestii zatrudniania ludzi na etaty.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x