< Wróć

Czy firma musi posiadać palarnię?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Przerwa na dymka w pracy? Niekoniecznie. Palacze co prawda często narzekają na to, że są dyskryminowani, ale po pierwsze – obowiązują pewne przepisy, do których należy się stosować, a po drugie – co do faktu, iż palenie tytoniu jest szkodliwe i zagraża nie tylko zdrowiu, lecz i życiu, nikogo specjalnie przekonywać nie trzeba. Nałogowe palenie papierosów jest zjawiskiem występującym na bardzo szeroką skalę, chociaż należy stwierdzić, że coraz więcej osób ogranicza lub całkowicie rzuca palenie. To m. in. efekt stale rosnących cen papierosów oraz obowiązującej ustawy o zakazie palenia w miejscach publicznych. Ponadto pracodawcy nie muszą na terenie zakładu pracy organizować palarni.

Obowiązek czy dobra chęć pracodawcy?

Na przestrzeni paru ostatnich lat obowiązki firm wobec pracowników uległy zmianom. We wrześniu ubiegłego roku weszło w życie znowelizowane rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej dotyczące ogólnych przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Na ich mocy palarnie nie są już zaliczane do pomieszczeń higieniczno-sanitarnych. To zaś oznacza, że zorganizowanie palarni w miejscu pracy zależy tylko i wyłącznie od pracodawcy. Jeśli wyraża on taką wolę – nie ma problemu, pod warunkiem, że pomieszczenie zostanie tak zlokalizowane, aby dym tytoniowy nie przeszkadzał osobom nie palącym. Wcześniej na pracodawcach spoczywał obowiązek wygospodarowania odpowiedniego miejsca na palarnię, ponieważ należały one do pomieszczeń higieniczno-sanitarnych.

Jak uporać się z paleniem w czasie pracy?

Czy to rozwiązało problem palenia papierosów w godzinach pracy? Otóż nie do końca. Przepisy nie przewidują specjalnej przerwy na papierosa – na co natomiast pracownik wykorzysta przysługujące mu ustawowo przerwy w pracy, to jego indywidualna sprawa (naturalnie musi się to mieścić w granicach prawa). Nierzadko jest tak, że palacze wydłużają sobie przerwy – pracodawca zaś nie może o te dodatkowe minuty wydłużyć im czasu pracy. Nie oznacza to jednak, że ma związane ręce i nic nie może zrobić. Zacząć musi od odpowiednich oznaczeń informujących o zakazie palenia – także przed siedzibą firmy. Kolejną sprawą jest wewnętrzny regulamin. Dopuszczalne jest umieszczenie w nim zapisów dotyczących kar za łamanie zakazu palenia w czasie pracy. Nie ma także przeciwwskazań, aby zaproponować dodatki motywacyjne dla tych osób, które zobowiążą się do tego, że trakcie pracy nie będą w ogóle palić. Istnieje jeszcze opcja w postaci dodatkowych przerw dla palących (nie wlicza się ich w czas pracy), ale w tym przypadku inicjatywa musi wyjść od pracowników (pisemny wniosek).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x