< Wróć

Wysokość dotacji dla bezrobotnych

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Osoby planujące rozkręcenie własnego biznesu mają zwykle ogromne problemy z pozyskaniem środków niezbędnych na ten cel. Jednym ze sposobów na ich zdobycie jest dotacja z urzędu pracy. Osoba pragnąca ją uzyskać powinna spełniać określone warunki. Musi być zarejestrowana jako bezrobotna i nie może być studentem studiów dziennych. W przeciągu 5 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku osoba taka nie mogła korzystać z jakichkolwiek dotacji pochodzących z funduszy publicznych. Jeżeli podczas roku przed dniem złożenia wniosku figurowała w rejestrze ewidencji działalności gospodarczej bądź nie skorzystała z propozycji zatrudnienia złożonej przez urząd pracy (bez podania uzasadniających taką decyzję okoliczności), szanse na dotację przepadają.

Jaką dotację może otrzymać bezrobotny?

Wysokość opisywanych dotacji jest uzależniona od wysokości przeciętnego wynagrodzenia w naszym kraju. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w II kwartale bieżącego roku średnie wynagrodzenie w Polsce wynosiło 3 496,82 zł (kwota brutto). Oznacza to, że w porównaniu z I kwartałem, kiedy to kształtowało się na poziomie 3646,09 zł, było ono niższe niespełna o 150 zł. To zaś automatycznie przełożyło się na wysokość dotacji z urzędów pracy, które od 1 września br. zostały obniżone. Tak więc maksymalna kwota wsparcia jaką może otrzymać bezrobotny to aktualnie 20982,92 zł (jest to 6-krotność średniego wynagrodzenia). Koniecznie jednak trzeba zaznaczyć, że to wcale nie jest jednoznaczne z tym, że wszystkie urzędy pracy w Polsce przyznają dotacje tej właśnie wysokości. Równie dobrze mogą być one mniejsze – zależy to od środków jakimi dysponują poszczególne placówki. W każdym bądź razie minimalna wysokość dotacji jest równa 4-krotności średniej płacy – na chwilę obecną to zatem 13987,28 zł.

O czym pamiętać, ubiegając się o dotację?

Osoby uruchamiające firmy w oparciu o wspomożenie z urzędu pracy muszą przejść identyczne procedury, co i pozostali. Niezbędne są m. in. wypełnienie formularza CEIDG-1 – czyli wniosku o wpis do centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej (wspomniany formularz wraz z początkiem lipca ubiegłego roku zastąpił formularz EDG-1), a także wizyta w urzędzie skarbowym oraz w ZUS-ie. Pieniądze pozyskane w ramach dotacji można przeznaczyć tylko i wyłącznie na inwestycje mające jednorazowy charakter. Nie wolno z tych środków pokrywać kosztów administracyjnych, urzędy pracy niezbyt chętnie zapatrują się też na kwestię finansowania środków transportu. W poszczególnych placówkach obowiązują odmienne regulaminy w tym zakresie, trzeba po prostu zapoznać się z przepisami.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x