< Wróć

Kogo kontroluje urząd skarbowy?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Co roku w ramach Krajowego Planu Dyscypliny Podatkowej wyszczególniana jest przez Ministerstwo Finansów grupa podatników, którzy znajdą się na celowniku urzędów skarbowych. Muszą zatem liczyć się z tym, że ich szanse zostania skontrolowanymi przez fiskus są znacznie większe niż pozostałych. W roku bieżącym urzędy skarbowe wzięły pod lupę e-handel, a także podmioty, które nie zgłaszają działalności gospodarczej i tym samym ukrywają swe dochody oraz podatników usiłujących dokonać wyłudzeń podatku VAT.

Kogo najczęściej sprawdza fiskus?

Płacić podatków nikt nie lubi, reakcja na kontrolę urzędu skarbowego jest w każdym przypadku taka sama, ale obowiązek podatkowy spoczywa na wszystkich. Fiskus od lat już prowadzi wojnę z szarą strefą. Nie uiszczane podatki oznaczają bowiem ogromne straty dla Skarbu Państwa. Urzędnicy kontrolują czy prowadzone przez podatnika czynności nie stanowią przesłanek do założenia działalności gospodarczej, a jeśli tak, to na jakich miałoby się to odbywać zasadach (chodzi głównie o kwestię opodatkowania podatkiem VAT). Sprawdzają także podatników, którzy zawiesili działalność gospodarczą oraz tych, którzy przestali składać wymagane deklaracje. Podobnie sprawa ma się z przedsiębiorcami ubiegającymi się o dosyć znaczące zwroty podatku VAT oraz zalegającymi z wpłacaniem zaliczek na poczet podatku. Jeżeli organ podatkowy uzyskał od nich informacje niezgodne ze stanem rzeczywistym, może zastosować wobec nich sankcje przewidziane przepisami prawa. Zdarza się ponadto, że podatnicy wykazują w tym samym czasie niskie dochody (lub też w ogóle straty) z tytułu prowadzonej przez siebie działalności i znaczące przychody. Ich również obejmują kontrole. Zadaniem urzędników jest weryfikacja sposobu rozliczania strat oraz wykazanie czy dochody nie zostały zaniżone.

E-handel na celowniku urzędów skarbowych

Koniecznie też trzeba wspomnieć o podmiotach handlujących za pośrednictwem Internetu. W tym obszarze fiskus wskazuje najczęściej na takie problemy jak zaniżanie przez przedsiębiorców przychodów wskutek nie wykazywania sprzedaży online, prowadzenie sprzedaży przy użyciu kont należących do innych osób oraz prowadzenie nie zarejestrowanej działalności. Wszystko to oznacza, że należne podatki nie są płacone. Warto przy okazji nadmienić, iż w Polsce funkcjonują już referaty zajmujące się wyłącznie e-handlem (póki co są dwa, we Wrocławiu i w Bydgoszczy). Mogą się one poszczycić bardzo wysoką skutecznością sięgającą aż 90 procent. Oznacza to, że mniej więcej taki właśnie odsetek podatników handlujących w sieci zostało uznanych za nierzetelnych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x