< Wróć

Limit prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2013

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Na spółkach partnerskich, spółkach jawnych osób fizycznych, spółkach cywilnych osób fizycznych oraz na osobach fizycznych, których przychody w poprzednim roku podatkowym osiągnęły określoną wartość spoczywa obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych. Kwota o jakiej tutaj mowa wynika z ustawy o rachunkowości – wynosi ona 1 200 000 euro. Wielkość ta jest przeliczana na złotówki według średniego kursu euro podawanego przez Narodowy Bank Polski w dniu 30 września roku, który poprzedza rok podatkowy.

Główne cechy ksiąg rachunkowych

Księgi rachunkowe prowadzi się w oparciu o dowody księgowe. Obejmują one: dziennik, konta księgi głównej, konta ksiąg pomocniczych, zestawienie obrotów i sald kont księgi głównej, zestawienie sald kont ksiąg pomocniczych, jak również wykaz składników aktywów i pasywów. Obowiązkiem podatnika jest prowadzenie ksiąg rachunkowych na bieżąco, w rzetelny, sprawdzalny i bezbłędny sposób. Mówiąc innymi słowy, mają one umożliwiać sporządzanie na bieżąco sprawozdań finansowych oraz weryfikowanie znajdujących się w nich zapisów, a także odzwierciedlać stan faktyczny i zawierać skompletowane, poprawne dowody księgowe.

Jaki przychód zobowiązuje do prowadzenia ksiąg rachunkowych?

Limit przychodów osiągniętych w 2012 r. zobowiązujący do prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2013 r. został wyliczony na podstawie kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu 28 września br. – a to z tego względu, że 30 września wypadł w tym roku w niedzielę. Kurs ten wyniósł 4,1138 zł, co pomnożone przez 1 200 000 euro daje 4 936 560 zł. Tyle właśnie wynosi limit przychodów, których osiągnięcie w 2012 r. wiąże się z obowiązkiem prowadzenia od 1 stycznia 2013 r. ksiąg rachunkowych. W sytuacji, gdy podatnik nie osiągnął takich przychodów, także ma prawo do prowadzenia od przyszłego roku ksiąg rachunkowych – warunek jest jednak taki, że należy to zgłosić w urzędzie skarbowym (chodzi tu głównie o kwestie opodatkowania podatkiem dochodowym). Podatnicy powinni też pamiętać przy okazji o zmianach jakie wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2013 r. – mowa tutaj o znowelizowanej ustawie o VAT (w rachubę wchodzą takie kwestie jak vat od prezentów etc.).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
1 miesiąc temu

2relevant


0
Would love your thoughts, please comment.x