< Wróć

Co zrobić w przypadku zagubienia faktury?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Z prowadzeniem działalności gospodarczej związane są rozmaite sytuacje – na przykład takie, gdy faktura ulegnie zniszczeniu bądź zagubieniu. W takich okolicznościach należy podjąć odpowiednie działania przewidziane obowiązującymi w Polsce przepisami. Konieczne jest wówczas wystawienie duplikatu pierwotnego dokumentu – treść musi się zgadzać, nie wolno dokonywać w tym zakresie żadnych modyfikacji. Warto nadmienić, iż istnieje możliwość wystawienia duplikatu faktury korygującej oraz noty korygującej.

Jak wystawić duplikat faktury?

Duplikat jest wystawiany przez sprzedawcę na wniosek nabywcy. Jeżeli faktura zaginęła u sprzedawcy, nie ma on obowiązku wystawiania duplikatu – w kwestiach księgowania nic się tu bowiem nie zmienia, należy jedynie w dokumentacji zamieścić notę wyjaśniającą, dlaczego brakuje faktury i w jakich okolicznościach zaginęła. Wystawiając duplikat faktury, trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Taki dokument musi zostać opatrzony słowem „duplikat”, a także datą jego wystawienia. To oznacza, że zamieszczane są na nim dwie daty – data wystawienia oraz data sprzedaży. Wszystkie dane zamieszczone na duplikacie muszą być identyczne, co na pierwotnej fakturze. Duplikat zawsze wystawia się w dwóch egzemplarzach – jego kopia zostaje u sprzedawcy, zaś oryginał trafia do klienta. Przepisy nie mówią w jakim terminie powinien zostać wystawiony duplikat. Zwyczajowo przyjęte są w tym względzie zasady wystawiania faktur – to znaczy, że sprzedawca ma na to 7 dni od dnia, w którym nabywca zgłosił stosowne żądanie. Jeśli klient zgubi również i duplikat, może się ponownie zwrócić z wnioskiem do nabywcy o wystawienie duplikatu.

Duplikat to nie to samo to faktura korygująca

Jeżeli chodzi o moc prawną, to duplikat faktury stoi na równi z fakturą pierwotną. Podatnik w dalszym ciągu zachowuje prawo do odliczenia podatku VAT. Brak duplikatu może sprawić, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zaginionego dokumentu pierwotnego przepada. Należy przy tym pamiętać, iż wystawienie duplikatu to nie to samo co wystawienie faktury korygującej (lub noty korygującej) czy anulowanie faktury vat. Noty korygujące są wystawiane przez nabywców, zaś faktury korygujące przez sprzedawców. Jakie konkretnie kroki trzeba podjąć, by wystawić fakturę korygującą bądź anulować dokument, o tym szczegółowo mówią przepisy, których należy bezwzględnie przestrzegać. Tyczy się to także anulowania faktur. Błędy w fakturowaniu pociągają za sobą poważne konsekwencje, ponieważ w takim układzie nie ma mowy o poprawnym rozliczaniu się z urzędem skarbowym.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
11 dni temu

2endurable


0
Would love your thoughts, please comment.x