< Wróć

Terminy rozliczeń Vat od 2013 roku

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

W 2013 r. wejdzie w życie znowelizowana ustawa o podatku od towarów i usług. Część zmian zacznie obowiązywać już od 1 stycznia, część natomiast od 1 lipca. Nowelizacja ustawy o VAT wynika z konieczności dopasowania polskiego prawa do unijnych norm. Inne będą zasady rozliczania podatku VAT. Podatnicy będą musieli się do nich przystosować – niewykluczone, że w wielu przypadkach zajdzie konieczność zastosowania nowych programów komputerowych do wystawiania faktur czy nawet zatrudnienia dodatkowych pracowników. Warto zatem przyjrzeć się najważniejszym zmianom, które faktem dla wszystkich podatników staną się już niedługo.

Nowe zasady wystawiania faktur

Zacząć należy od nowych zasad wystawiania faktur. Obecnie na wystawienie faktury VAT podatnik ma 7 dni od dnia dokonania sprzedaży. W 2013 r. faktury będzie można wystawić najpóźniej 15 dnia po zakończeniu miesiąca, w którym towar został sprzedany bądź usługa wykonana. Dzięki temu podatnicy zyskają możliwość wystawiania faktur zbiorczych. Oprócz tego zostaną wyeliminowane faktury wewnętrzne. Pojawią się natomiast faktury uproszczone – jeżeli nie opiewają na kwotę wyższą niż 100 euro lub 450 zł (w tym przypadku zakres danych zamieszczanych na dokumencie będzie przypominał ten z paragonów fiskalnych). Co się zaś tyczy danych jakie obowiązkowo trzeba zamieszczać na fakturach VAT, to część z nich nie ulegnie zmianom – jak np. informacja o stawce podatku czy o rodzaju usługi. Niektórych danych nie będzie już trzeba zamieszczać na fakturach – m. in. numerów rejestracyjnych pojazdów, jeżeli celem faktury jest udokumentowanie sprzedaży paliwa. Ponadto znikną określenia takie jak faktura VAT-marża oraz faktura VAT-MP. W zamian będzie obowiązek zamieszczania na fakturach pewnych informacji poprzez używanie takich zwrotów jak: samofakturowanie, metoda kasowa oraz procedura marży-towary używane.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy?

Bardzo ważne zmiany dotyczą także momentu powstania obowiązku podatkowego. Na chwilę obecną moment ten powstaje w chwili wystawienia faktury – czyli może on zaistnieć w ciągu 7 dni od dnia dokonania sprzedaży towaru lub wykonania usługi. W myśl znowelizowanych przepisów moment powstania obowiązku podatkowego nie będzie uzależniony od wystawienia faktury VAT. Podatek stanie się wymagalny w tym miesiącu, w którym dokonana została sprzedaż towaru lub wykonanie usługi, a nie w którym wystawiono fakturę. Będą co prawda wyjątki od tej zasady, ale w porównaniu do stanu obecnego zostaną one mocno ograniczone. Przykładowo takimi wyjątkami będą sprzedaż komisowa, świadczenia wykonywane na zlecenie sądów czy otrzymanie dotacji. Podatnicy wykonujący świadczenia okresowe będą musieli pamiętać o tym, że moment powstania obowiązku podatkowego zostanie wyznaczony przez każdy okres rozliczeniowy. Niewykluczone, że zmianom ulegnie także termin zwrotu vat, chociaż Ministerstwo Finansów nie jest zbyt entuzjastycznie nastawione do pomysłu, aby termin zwrotu nadpłaconego podatku VAT został skrócony z 60 do 30 dni. Resort tłumaczy to tym, że budżetu państwa na takie zmiany nie stać.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x