< Wróć

Czy pracodawca może odmówić urlopu

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Pracownik planujący urlop wypoczynkowy – należący do jego podstawowych praw – musi w tej sprawie złożyć u pracodawcy stosowny wniosek. Powinien przy okazji pamiętać, iż nie ma możliwości ani zrzeczenia się tego prawa, ani przeniesienia go na kogokolwiek innego. Nie istnieje też opcja, aby pracodawca odmówił pracownikowi urlopu wypoczynkowego – wcale to jednak nie oznacza, że podwładny pójdzie na urlop w takim terminie jaki najbardziej mu odpowiada. Ostateczna decyzja w tej kwestii nie należy bowiem do niego.

Kiedy pracodawca odmawia urlopu wypoczynkowego?

W znakomitej większości zakładów pracy obowiązuje coś takiego jak plan urlopów, chociaż warto wiedzieć, iż dzięki obecnym przepisom można zrezygnować ze sporządzania takich planów. Fakt czy w zakładzie pracy obowiązuje plan urlopów jest bardzo ważny. Jeżeli tak jest, pracownik musi mieć to na uwadze i złożyć wniosek przed zamknięciem prac na harmonogramem (przeważnie kończą się one wraz z upływem pierwszego kwartału roku). W innych okolicznościach jest to kwestia porozumienia zawartego pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. W interesie pracodawcy leży zapewnienie ciągłości pracy – jeżeli więc zaproponowany przez pracownika we wniosku termin urlopu ten tok narusza, wówczas pracodawca może przesunąć pracownikowi urlop na inny okres. Podobnie jest w sytuacji, kiedy urlop mógłby narazić dział, w którym jest zatrudniona dana osoba na dezorganizację pracy. Jeżeli w zakładzie nie obowiązuje wspomniany powyżej plan, złożenie wniosku z niedużym wyprzedzeniem grozi odmową udzielenia urlopu w żądanym terminie.

Co z urlopami wychowawczymi i na żądanie?

W odmiennej sytuacji są osoby pragnące skorzystać z prawa do urlopu wychowawczego. Nawet, jeśli pracownik złoży wniosek nie spełniający wymogów formalnych, pracodawca jest zobowiązany do wezwania przełożonego, by ten uzupełnił braki. Prawo bardzo szczegółowo określa sytuacje, w których następuje odmowa urlopu wychowawczego (ogłoszenie likwidacji firmy, złamanie przepisów przez pracownika etc.). Pracownik z kolei musi pamiętać, iż takowy wniosek składa się zawsze najpóźniej na 2 tygodnie przed planowanym dniem rozpoczęcia urlopu. Co się zaś tyczy urlopu na żądanie, pracodawca może go odmówić, ale pod warunkiem, że uzasadni swoją decyzję.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x