< Wróć

Ile trwa urlop macierzyński

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Nawiązanie stosunku pracy oznacza dla obu stron – czyli dla pracownika i pracodawcy – prawa i obowiązki. Prawem każdej kobiety, która w okresie obowiązywania umowy zostanie matką jest urlop macierzyński. Na długość jego trwania nie mają wpływu takie czynniki jak staż pracy, wymiar czasu pracy czy rodzaj zawartej umowy o pracę. Urlop macierzyński dostępny jest w wymiarach podstawowym oraz dodatkowym. W tym pierwszym przypadku nie ma konieczności składania wniosku – dzień porodu jest automatycznie tym dniem, w którym rozpoczyna się urlop macierzyński. Natomiast w sprawie urlopu dodatkowego takowy wniosek jest niezbędny, przy czym pamiętać trzeba, że urlop dodatkowy można wykorzystać tylko i wyłącznie bezpośrednio po zakończeniu podstawowego wymiaru urlopu macierzyńskiego.

Wymiar podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego

W myśl obowiązujących aktualnie przepisów długość urlopu macierzyńskiego (mowa o wymiarze podstawowym) jest uzależniona od tego ile dzieci urodziła kobieta podczas jednego porodu. I tak, gdy jest to jedno dziecko – przysługuje 20 tygodni urlopu, dwoje – 31 tygodni, troje – 33 tygodnie, czworo – 35 tygodni, pięcioro i więcej – 37 tygodni. Co się zaś tyczy urlopu dodatkowego, to w przypadku urodzenia jednego dziecka wynosi on maksymalnie 4 tygodnie, zaś gdy na świat przyjdzie dwoje lub więcej dzieci – do 6 tygodni. Warto przy okazji zaznaczyć, iż od 1 stycznia 2014 r. nastąpią w tym zakresie zmiany – dodatkowy urlop macierzyński zostanie wydłużony z 4 do 6 tygodni oraz z 6 do 8 tygodni. Jeden tydzień liczony jest tutaj jako 7 dni.

Prawo do urlopu wychowawczego

W wielu przypadkach naturalną kontynuacją urlopu macierzyńskiego jest urlop wychowawczy. Przysługuje on mamom, które złożyły stosowny wniosek w tej sprawie (minimum z dwutygodniowym wyprzedzeniem przed planowanym dniem rozpoczęcia urlopu) oraz mają co najmniej 6-miesięczny staż pracy (ogólny, a nie tylko w jednym zakładzie). Maksymalny czas trwania urlopu wychowawczego wynosi 3 lata. Prawo do jego wykorzystania przysługuje nie tylko matce, ale też ojcu lub prawnym opiekunom dziecka.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x