< Wróć

Kiedy warto być podatnikiem vat

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Podatek od towarów i usług – czyli podatek VAT – jest podatkiem obrotowym, pośrednim. Nalicza się go do ceny końcowej usługi bądź produktu zaproponowanych odbiorcom. VAT jest opłacany przez konsumenta – zadaniem przedsiębiorcy natomiast jest przekazanie go do fiskusa. Jednym z najczęstszych dylematów jakie muszą rozstrzygnąć przedsiębiorcy jest to czy zostać podatnikiem VAT, czy nie. Mogą się na to zdecydować w każdej chwili – bez względu na to czy dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą, czy prowadzą ją jakiś czas. Jeśli jednak ich roczny obrót przekroczy określoną kwotę (w ubiegłym roku limit ten został ustalony na poziomie 150 tys. zł), stają się automatycznie czynnymi podatnikami VAT.

Kiedy bycie vatowcem nie popłaca?

Zacząć należy od wyjaśnienia, co w praktyce oznacza bycie zwolnionym z VAT i w jakich sytuacjach jest to opłacalne. Zostanie podatnikiem zwolnionym z VAT kalkuluje się firmie wtedy, kiedy świadczy ona swoje usługi na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, które po pierwsze – same nie są vatowcami, a po drugie – wykonują one jedynie takie czynności, które są podmiotowo zwolnione z podatku od towarów i usług. Ponadto jeżeli odbiorcami podatnika są osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, to wówczas bycie zwolnionym z VAT też się na ogół opłaca. Generalnie rzecz biorąc, działalność prowadzona przez podatnika nie może wiązać się z dużymi i systematycznymi inwestycjami, przedmiotem których są środki trwałe czy materiały etc. opodatkowane VAT. Zwolnienie z VAT oznacza, że sprzedawane produkty albo usługi są pomniejszone o stawkę VAT. Z drugiej strony taki przedsiębiorca nie może odliczać VAT – podobnie jak i jego kontrahenci, bo przecież nie ma on prawa wystawiać faktur VAT. To zaś może komplikować relacje z kontrahentami będącymi podatnikami VAT. Dodatkowo trzeba pilnować limitów – i tu ważna uwaga, kiedy wartość sprzedaży zbliża się do wyznaczonego limitu, trzeba się zarejestrować jako podatnik VAT.

Zalety zostania czynnym podatnikiem VAT

Największą zaletą zostania podatnikiem VAT jest możliwość odliczenia podatku naliczonego. Bycie vatowcem korzystne jest z tego przede wszystkim powodu, ale w określonych sytuacjach. Jeżeli dokonywane przez przedsiębiorcę zakupy inwestycyjne opiewają na spore kwoty i są to regularne wydatki, wówczas zarejestrowanie się jako podatnik VAT to dla niego lepsza opcja. Podobnie jest też wtedy, gdy odbiorcami jego usług lub towarów są podatnicy nie zwolnieni z VAT oraz wówczas, kiedy sprzedawane towary lub usługi objęte są niższą stawką niż ta podstawowa. Do obowiązków vatowców należą: prowadzenie ewidencji VAT, składanie w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowych (co miesiąc lub co kwartał), a także płacenie zobowiązań podatkowych wykazywanych w powyższych deklaracjach. Ponadto, aby zostać podatnikiem VAT należy złożyć w urzędzie skarbowym wypełniony formularz VAT-R oraz uiścić jednorazową opłatę skarbową (wynosi ona 170 zł). Warto w tym momencie przypomnieć, iż w przyszłym roku wchodzi w życie znowelizowana ustawa o podatku od towarów i usług – to m.in. oznacza, że zmienią się terminy rozliczeń vat w 2013.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
8 dni temu

1beijing


0
Would love your thoughts, please comment.x