< Wróć

Jak wystawić duplikat faktury?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Duplikat faktury VAT jest wystawiany przez sprzedawcę na wniosek nabywcy, gdy ten zgubi oryginał bądź kiedy oryginał ulegnie zniszczeniu. Wystawianie duplikatów dotyczy także faktur korygujących oraz not korygujących. Duplikaty są traktowane na równi z dokumentami pierwotnymi – spełniają takie same zadanie, a mianowicie potwierdzają sprzedaż produktu lub usługi. Duplikat faktury upoważnia do odliczenia podatku naliczonego. Jeżeli faktura zaginęła u sprzedawcy, nie musi on wystawiać jej duplikatu – w dokumentacji księgowej powinna jedynie znaleźć się stosowna adnotacja wyjaśniająca z jakich powodów brakuje w niej faktury.

Zasady wystawiania duplikatów

Wystawianie duplikatów rządzi się swoimi prawami. Po pierwsze – na dokumencie musi się znaleźć oznaczenie „duplikat” wraz z datą jego wystawienia. Po drugie – wszystkie zamieszczone na nim dane muszą być identyczne jak na oryginale, dokonywanie w treści jakichkolwiek zmian jest zabronione. Po trzecie – duplikaty są zawsze wystawiane w dwóch egzemplarzach, jeden zostaje u wystawcy, drugi przekazywany jest nabywcy. Wszystkie wymieniane powyżej dokumenty – a zatem faktury VAT, faktury korygujące, noty korygujące oraz duplikaty – podatnik musi przechowywać aż do momentu, w którym zobowiązanie podatkowe ulegnie przedawnieniu. W sytuacji, kiedy nabywca zwróci się z wnioskiem do sprzedawcy o wystawienie duplikatu, a upłynął już termin przedawnienia zobowiązania podatkowego, sprzedawca nie ma obowiązku wystawiania takowego dokumentu.

Wystawianie duplikatów a anulowanie faktur

Istnieje możliwość wystawienia kolejnego duplikatu, jeśli poprzedni uległ zniszczeniu bądź został przez nabywcę zagubiony. W tej sprawie nabywca także musi zwrócić się do sprzedawcy z wnioskiem. W przeciwieństwie do czynności jaką jest anulowanie faktury vat, duplikaty dotyczą tych dokumentów, które trafiły już do prawnego obiegu. Jeżeli faktura trafia do prawnego obiegu, nie ma opcji, by ją anulować – można ją co najwyżej skorygować, ponieważ moment jej wystawienia oznacza powstanie obowiązku podatkowego. Anulowanie odnosi się zatem do niedokonanych transakcji.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
5 miesięcy temu

2indicate

trackback

casino ohne anmeldung gratis online spielen where


0
Would love your thoughts, please comment.x