< Wróć

Terminy płatności podatków

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Podatki płacić muszą płacić wszyscy – i osoby fizyczne, i te prowadzące działalność gospodarczą. Nie przestrzeganie narzuconych przepisami terminów grozi poważnymi konsekwencjami – nie tylko finansowymi. Podmioty zalegające z płatnościami mogą zostać pociągnięte nawet do odpowiedzialności karnej skarbowej z tytułu popełnianie wykroczenia bądź przestępstwa skarbowego. Zdarza się niekiedy, że ostateczny termin na uiszczenie wymaganych płatności wypada w ustawowo wolny od pracy dzień – wówczas można ich dokonać w pierwszym dniu roboczym, który następuje po wolnym dniu.

Popularne rodzaje podatków

Rodzajów podatków można wymienić bardzo wiele. Wśród nich znajdują się między innymi PCC (podatek od czynności cywilno-prawnych), podatek dochodowy, od nieruchomości czy od środków transportu. Te dwa ostatnie można płacić w ratach, przy czym w przypadku podatku od środków transportu ważne jest to, kiedy zaistniał obowiązek podatkowy. Jeżeli miało to miejsce od 1 września, wówczas należność ta jest płatna jednorazowo (w ciągu 14 dni od zaistnienia obowiązku podatkowego). W innych sytuacjach terminy rat to 15 lutego oraz 15 września. Co się zaś tyczy podatku od nieruchomości dla osób fizycznych, to w zakresie rat obowiązują następujące terminy – 15 marca, 15 maja, 15 września oraz 15 listopada. Jeśli podatnik chce, może oczywiście powyższe sumy uiścić jednorazowo. Na uregulowanie podatku od czynności cywilno-prawnych podatnik ma 14 dni od daty powstania obowiązku podatkowego.

Co leży w obowiązku przedsiębiorców?

O czym natomiast powinni pamiętać przedsiębiorcy? Wiele w tym momencie zależy od tego jaki sposób rozliczania się z urzędem skarbowym został przez nich wybrany. I tak termin rozliczenia podatku VAT upływa 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który jest wymagane rozliczenie. Jeżeli vatowiec rozlicza się w systemie kwartalnym, a nie miesięcznym, jest zobowiązany do odprowadzania zaliczek za 2 miesiące danego kwartału – w tym przypadku czas na to ma do 25 dnia kolejnego miesiąca. Zaliczka wynosi jedną trzecią część sumy jaka figurowała w deklaracji za rozliczony poprzednio kwartał. Podatnicy rozliczający się ryczałtem ewidencjonowanym płacą podatki do 20 dnia następnego miesiąca (lub do 20 dnia miesiąca po zakończeniu kwartału – jeśli rozliczają się kwartalnie). Przedsiębiorców korzystających z kart podatkowych obowiązuje termin do 7 dnia następnego miesiąca, zaś ci, którzy wybrali podatek liniowy bądź skalę podatkową zaliczkę na poczet podatku dochodowego opłacają do 20 dnia następnego miesiąca. W tym momencie kilka ważnych uwag. Po pierwsze – ryczałtowcy podatki za grudzień muszą uregulować do 31 stycznia nowego roku. Po drugie – podatnicy rozliczający się kartą podatkową czas na uregulowanie należności podatkowych za grudzień mają do 28 grudnia. Po trzecie – zaliczki na podatek liniowy oraz w przypadku rozliczania się według skali podatkowej nie są naliczane podwójnie (tak było do 2012 r.), za grudzień płaci się je do 20 stycznia kolejnego roku (do tej pory w grudniu płacono za listopad i grudzień).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
1 miesiąc temu

1magnificent


0
Would love your thoughts, please comment.x