< Wróć

Jak zgłosić nowego pracownika do ZUS

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

W myśl obowiązujących przepisów mianem pracownika określana jest osoba fizyczna, która została zatrudniona na podstawie umowy o pracę (termin ten nie odnosi się do tych, którzy mają podpisane umowy zlecenie bądź o dzieło lub inne nienazwane umowy cywilnoprawne). Nawiązanie stosunku pracy wiąże się dla obu stron umowy z określonymi przywilejami i obowiązkami. Każdy pracodawca, który zatrudnia nową osobę musi ją zgłosić do ubezpieczeń społecznych. Jeśli ktoś świadczy pracę na rzecz więcej niż jednego pracodawcy, powyższy obowiązek spoczywa na każdym z nich.

Ile czasu ma pracodawca na zgłoszenie pracownika?

Na zgłoszenie pracownika do ZUS pracodawcy przysługuje 7 dni. Podobny termin obowiązuje też wówczas, gdy dane pracownika uległy korekcie lub zmianom, a także wtedy, gdy umowa o pracę wygasła albo została rozwiązana. Na zgłoszenie zmian dotyczących danych pracodawcy termin wydłużony jest do 14 dni. W każdym z powyższych przypadków należy skorzystać z formularza ZUS ZUA. Bardzo ważne jest tu przestrzeganie określonych terminów – ZUS do takich kwestii przywiązuje dużą wagę, a za niedopatrzenia w tym zakresie ponosi się poważne konsekwencje (finansowa kara może wynieść nawet 5 tys. zł). Na formularzu ZUS ZUA musi figurować podpis pracownika.

Obowiązek opłacania składek

Tak samo jest z opłacaniem składek – to bodajże najważniejsze zobowiązanie wobec ZUS każdego pracodawcy. Wyróżnia się następujące składki (w nawiasach obok podane są ich procentowe wartości): na ubezpieczenie emerytalne (19,52 %), na ubezpieczenie rentowe (13 %), chorobową (2,45 %), zdrowotną i na ubezpieczenie wypadkowe. O ile w przypadku dwóch pierwszych składek są one opłacane przez pracodawcę i pracownika (po połowie), o tyle składka na ubezpieczenie chorobowe jest w całości potrącana z wynagrodzenia pracownika, zaś składkę na ubezpieczenie wypadkowe pokrywa w 100 % pracodawca. Na tym jednak obowiązki pracodawcy się nie kończą. Co miesiąc musi on przesyłać do ZUS deklaracje rozliczeniowe razem z imiennymi raportami. Raporty te są składane za każdego pracownika podlegającego przepisom o ubezpieczeniu społecznym. Za niepłacenie składek zus w terminie grożą ogromne kary.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
9 miesięcy temu

1tablecloth

trackback
1 miesiąc temu

1ungracious


0
Would love your thoughts, please comment.x