< Wróć

Jak rozliczyć przychody z Google Adsense

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Nikogo nie trzeba specjalnie przekonywać do tego jak potężnym narzędziem jest w dzisiejszych czasach reklama internetowa. W sieci funkcjonują różne systemy reklamowe stanowiące źródło zarobku zarówno dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej, jak i dla osób fizycznych i prawnych prowadzących działalność gospodarczą. Mowa w tym miejscu przede wszystkim o Google AdSense. Z tytułu publikowania treści o charakterze reklamowym na stronach www czy blogach podatnicy otrzymują wynagrodzenie. Jest to zatem przychód, który trzeba wykazać w rozliczeniach z urzędem skarbowym.

Jak kwalifikowane jest źródło przychodów?

W przypadku osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej najbardziej problematyczną kwestią jest określenie źródła powyższych przychodów. W tej kwestii jest zajmowane różnorodne stanowisko. Jedne organy podatkowe są zdania, iż źródło przychodu stanowi nienazwana umowa cywilnoprawna, zdaniem innych natomiast jest nim umowa dzierżawy bądź najmu. Podatnik we właściwym urzędzie skarbowym powinien się zatem dowiedzieć jak jest to kwalifikowane. W przypadku nienazwanych umów cywilnoprawnych przychód ten należy wykazać w zeznaniu podatkowym (formularz PIT-36), zaś jeśli chodzi o umowy dzierżawy lub najmu, to w rachubę wchodzą takie opcje jak samodzielne rozliczanie zryczałtowanego podatku dochodowego bądź zaliczek na podatek dochodowy. Przedsiębiorcy powyższych dylematów nie mają, gdyż tutaj jest to przychód z działalności gospodarczej. Trzeba mieć przy tym na uwadze obowiązkowe terminy płatności podatków.

Uwagi dla płatników VAT

Korzystając z usługi Google AdSense, należy pamiętać o tym, że Google jest firmą zarejestrowaną w Irlandii. Obowiązują więc w tym zakresie międzynarodowe umowy pozwalające uniknąć podwójnego opodatkowania. Zyski polskich podatników korzystających z powyższych usług są opodatkowane wedle przepisów naszego prawa. Do wykazywania dochodów związanych ze wspomnianym systemem reklamowym służą formularze PIT-36 (plus załącznik PIT-ZG) oraz PIT-36L. Przedsiębiorcy będący płatnikami VAT od wypłaconej przez Google kwoty nie muszą odprowadzać podatku od towarów i usług. Ponadto przysługuje im prawo do tego, by z faktur odliczyć VAT. Płatnik musi mieć jednak nadany NIP EU (mówiąc innymi słowy, musi być płatnikiem VAT EU). NIP EU jest nadawany przez urząd skarbowy na podstawie posiadanego już numeru NIP. Różnica jest taka, że przed numerem NIP pojawia się przedrostek PL. Przy wystawianiu faktury VAT EU szczególną ostrożność należy zachować przy wypełnianiu pola „stawka VAT” – powinna się to znaleźć adnotacja „nie podlega”.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
7 miesięcy temu

1position


0
Would love your thoughts, please comment.x