< Wróć

Jak zatrudnić emeryta

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Emerytura albo praca na etat – tak w największym skrócie można określić przepisy dotyczące zatrudniania emerytów, które w naszym kraju obowiązują od 1 stycznia 2011 roku. Przed tą datą istniała możliwość, aby po przejściu na emeryturę pracownik kontynuował pracę w danym zakładzie bez obowiązku rozwiązywania umowy o pracę. Obecnie taka opcja nie istnieje – umowę o pracę należy rozwiązać przynajmniej na jeden dzień. W przeciwnym wypadku nie ma możliwości, aby jednocześnie otrzymywać świadczenie emerytalne oraz wynagrodzenie za pracę.

Kiedy ZUS może zawiesić wypłatę emerytury?

Zatrudnienie emeryta jest obwarowane pewnymi postanowieniami, których należy przestrzegać (podobnie jak dla przykładu w sytuacji, kiedy w rachubę wchodzi zatrudnienie młodocianego pracownika). Jeżeli ktoś tuż przed nabyciem praw emerytalnych był zatrudniony na umowę o pracę, musi ją rozwiązać – inaczej ZUS zawiesi mu wypłatę emerytury. Nie ma w tym momencie najmniejszego znaczenia wielkość przychodu jaki jest uzyskiwany przez emeryta. Rozwiązanie umowy o pracę nie jest w tym przypadku równoznaczne z utratą zatrudnienia. Po tym fakcie emeryt znów może się zatrudnić – nawet u tego samego pracodawcy, na rzecz którego świadczył pracę do tej pory oraz pobierać świadczenie emerytalne. Zgodę na to musi jednak wyrazić pracodawca. W sytuacji, kiedy ktoś ma podpisanych więcej umów o pracę niż tylko jedna, jest zobowiązany do rozwiązania ich wszystkich, jeśli chce, by wypłata emerytury nie została mu zawieszona.

Potwierdzenie rozwiązania umowy

Osoby, które rozwiązały umowy o pracę przed przejściem na emeryturę, a następnie znów zostały zatrudnione nie muszą się obawiać o to, że ZUS wstrzyma wypłatę. ZUS musi otrzymać potwierdzenie, że stosunek pracy został rozwiązany – należy przy tym pamiętać, że wypowiedzenie a rozwiązanie umowy to nie to samo. Stosowny dokument – najlepiej w postaci świadectwa pracy – musi zostać dostarczony tej instytucji. Jeżeli umowa o pracę nie została rozwiązana w ostatnim dniu miesiąca, ZUS uruchomi wypłatę świadczenia emerytalnego od tego miesiąca, w którym zatrudnienie nie było przez emeryta kontynuowane.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x