< Wróć

Jak rozliczyć zakup samochodu na firmę

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie firmę funkcjonującą bez samochodu. To najważniejszy środek komunikacyjny w przedsiębiorstwie. Jego zakup i eksploatacja generują koszty – istnieje możliwość rozliczania ich w ramach prowadzonej działalności. Inaczej przepisy traktują samochody osobowe kupowane na firmę, a inaczej ciężarowe. Bardziej korzystne są one z punktu widzenia właścicieli aut ciężarowych, ponieważ w przypadku samochodów osobowych obowiązują pewne ograniczenia – między innymi kwestii odliczania VAT z tytułu określonych wydatków.

Amortyzacja firmowego auta

Kluczową kwestią jest sprawdzenie czy w świetle przepisów podatkowych samochód jest traktowany jako ciężarowy czy osobowy. Podstawowym kryterium jest jego masa całkowita – w przypadku aut osobowych górną granicą jest 3,5 t. Ponadto samochody ciężarowe muszą spełnić szereg restrykcyjnych wymogów, w wielu przypadkach potrzebne jest zaświadczenie wystawione przez okręgową stację kontroli pojazdów. Rozliczeniu w ramach prowadzonej działalności podlegają następujące koszty – paliwa, rat w ramach umowy leasingowej, napraw oraz części eksploatacyjnych, a także amortyzacja wartości początkowej samochodu. Podatnik musi wpisać pojazd do ewidencji środków trwałych. Jeżeli wartość samochodu jest większa aniżeli 3,5 tys. zł, wówczas amortyzacja jest obowiązkowa. Ważna uwaga – w przypadku auta osobowego w rachubę wchodzi jedynie amortyzowanie go liniowo. Oznacza to, że w każdym miesiącu odpisywana jest taka sama kwota. Aktualnie zarówno dla pojazdów ciężarowych, jak i osobowych obowiązuje stawka amortyzacyjna wynosząca 20%. Posiadacze aut osobowych muszą jednak pamiętać, że w ich przypadku maksymalna kwota amortyzacji to 20 tys. euro. W obu przypadkach amortyzacja środka trwałego jest kosztem podatkowym firmy. W niektórych sytuacjach samochód ciężarowy może zostać zamortyzowany jednorazowo – tyczy się to osób rozpoczynających działalność gospodarczą (pod warunkiem, że w okresie 2 lat od roku, w którym działalność rozpoczęli nie figurowali w spisie ewidencji działalności gospodarczej) oraz małych podatników (obowiązuje tu limit wynoszący 50 tys. euro).

Co z odliczaniem podatku VAT?

Podatnik, który nabył samochód ciężarowy może za ten zakup odliczyć cały VAT. Przy samochodach osobowych są ograniczenia – odliczyć można maksymalnie 60% VAT za zakup auta, ale nie może być to kwota większa niż 6 tys. zł. Pozostałe 40% można potraktować jako odpisy amortyzacyjne. Jeżeli natomiast chodzi o odliczanie podatku VAT od kosztów napraw oraz zakupu części do samochodu, na uprzywilejowanej pozycji są posiadacze aut ciężarowych – mogą odliczyć cały VAT. W przypadku samochodów osobowych tego typu wydatki można co najwyżej zaliczyć do kosztów działalności (jako kwotę brutto), gdyż nie ma możliwości odliczenia od nich VAT. W sytuacji, kiedy firma korzysta z umowy leasingowej na samochód, należy wpisać go do ewidencji środków trwałych. Potrzebna będzie wówczas jedynie faktura VAT za ratę – przy czym samochody osobowe są objęte wspomnianym powyżej limitem (maksymalnie 60% VAT, ale nie więcej niż 6 tys. zł).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

13
0
Would love your thoughts, please comment.x