< Wróć

Jak uzyskać NIP UE

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

NIP – czyli numer identyfikacji podatkowej – jest kodem składającym się z 10 cyfr  nadawanym przez naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania podatnika. Od kilku lat obowiązuje w naszym kraju również i NIP europejski – w skrócie NIP UE. Został on stworzony na potrzeby transakcji handlowych przeprowadzanych na terenie Unii Europejskiej. Podatnicy VAT planujący utrzymywać kontakty biznesowe z kontrahentami z krajów należących do Unii Europejskiej są zobowiązani do uzyskania numeru VAT UE zanim dokonają pierwszej transakcji (VAT UE i NIP UE jest tym samym).

Gdzie po numer NIP UE?

Uzyskanie numeru VAT UE nie jest skomplikowaną czynnością. Podatnik musi złożyć w urzędzie skarbowym odpowiedni wniosek w tej sprawie – służą do tego formularze VAT-R oraz VAT-R.UE (oba te formularze można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Finansów – w zakładce podatki/formularze podatkowe). NIP europejski jest przyznawany na podstawie posiadanego już przez podatnika numeru NIP. Różnica jest tylko taka, że przed cyframi pojawia się przedrostek PL. Warto przy tej okazji nadmienić, iż w poszczególnych krajach unijnych są stosowane różne numery VAT – nie ma standardowego formatu, który obowiązywałby wszędzie. Czynni vatowcy, którzy są zarejestrowani do VAT UE muszą składać w trybie miesięcznym lub kwartalnym deklaracje do fiskusa podsumowujące VAT UE. Ktoś, kto decyduje się na założenie firmy utrzymującej kontakty handlowe z innymi rynkami unijnymi musi mieć nadany NIP UE.

Do czego służy NIP UE?

Numer NIP UE potrzebny jest do tego, aby przy nabyciu wewnątrzwspólnotowym bądź przy dostawie wewnątrzwspólnotowej podatnik mógł stosować stawkę VAT wynoszącą 0 %. Przed dokonaniem transakcji podatnik powinien koniecznie się upewnić czy dana firma także jest zarejestrowana jako podatnik VAT UE. Trzeba zażądać okazania stosownych dokumentów, a ponadto można też sprawdzić potencjalnego kontrahenta w specjalnej bazie informacyjnej. Bazę informacji o podatnikach VAT prowadzi każdy kraj należący do UE, robi to również Komisja Europejska.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
9 miesięcy temu

1shatter


0
Would love your thoughts, please comment.x