< Wróć

Jak zatrudnić pracownika

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Decyzja o zatrudnieniu pracownika do prostych nie należy. Dla każdego pracodawcy oznacza to szereg obowiązków wynikających z kodeksu pracy, dlatego też pośpiech w tym względzie nie jest wskazany. Trzeba też zastanowić się nad tym czy nie istnieją alternatywne rozwiązania, które dla firmy mogą przynieść ten sam efekt, co stworzenie nowego stanowiska pracy, ale okazują się korzystniejsze pod względem finansowym i nie wiążą się z tak dużą odpowiedzialnością (na przykład zatrudnienie kogoś na umowę o dzieło). Osoba zatrudniania na umowę o pracę ma rzecz jasna obowiązki, ale oznacza też to dla niej wiele przywilejów.

Podstawowe obowiązki pracodawcy

Wyróżnia się trzy rodzaje umów o pracę – na okres próbny, na czas określony oraz na czas nieokreślony. Jeżeli pomiędzy drugą a trzecią umową na czas określony nie ma przynajmniej miesięcznej przerwy, wówczas oznacza to, że trzecia umowa na czas określony staje się umową na czas nieokreślony. Praca może być świadczona przez pracownika zarówno w pełnym, jak i niepełnym wymiarze godzin. W każdym z tych przypadków konieczne jest prowadzenie osobowych akt pracownika, na które składają się dokumenty dotyczące ubiegania się o posadę, przebiegu pracy, stosunku pracy oraz rozwiązania umowy. Przyjmowana do pracy osoba musi: otrzymać umowę i zakres obowiązków, zostać zapoznana z regulaminem obowiązującym w zakładzie pracy oraz przejść szkolenie BHP (szkolenia te muszą być przeprowadzane systematycznie co jakiś czas; podobnie sprawa wygląda z badaniami lekarskimi). Pracodawca ma obowiązek zgłoszenia pracownika do ubezpieczenia społecznego (w terminie 7 dni) oraz zawiadomienia o fakcie zatrudnienia go inspektora sanitarnego i inspektora pracy. Jeśli zaś zastanawia się nad tym jak zatrudnić emeryta bądź młodocianego pracownika, musi mieć na względzie dodatkowe warunki do spełnienia.

O czym jeszcze pracodawca musi pamiętać?

Obowiązki wobec pracowników wynikają również z przepisów prawa podatkowego. Oznacza to dla pracodawcy między innymi konieczność prowadzenia ewidencji wynagrodzeń pracowników i ich rozliczania, opracowywanie związanej z tym dokumentacji oraz sporządzanie dokumentacji dla ZUS-u, dzięki czemu instytucja ta może naliczać renty i emerytury. Nawiązanie stosunku pracy jest dla pracownika równoznaczne z nabyciem wielu innych praw jak urlop wypoczynkowy, urlop macierzyński czy urlop wychowawczy. W sytuacji, kiedy w zakładzie pracy zatrudnionych jest więcej niż 20 osób, pracodawca musi utworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (zasila go z własnych środków). Łamanie postanowień kodeksu pracy grozi bardzo poważnymi konsekwencjami (dla obu stron)

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
1 miesiąc temu

1contemporary


0
Would love your thoughts, please comment.x