< Wróć

Kto może otrzymać dofinansowanie firmy z UE?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Największym problemem, któremu muszą stawić czoła osoby planujące rozpocząć działalność gospodarczą jest pozyskanie pieniędzy na ten cel. Banki nie podchodzą zbyt entuzjastycznie do kwestii finansowania tego typu przedsięwzięć, w związku z czym trzeba szukać innych możliwości. Bardzo popularnym w naszym kraju sposobem na zdobycie niezbędnych środków jest dotacja dla bezrobotnych z UP, ale warto również pamiętać o dotacjach unijnych na rozpoczęcie biznesu. Kto może się o nie ubiegać i na jakich zasadach są przydzielane?

Jakie warunki trzeba spełnić?

Przede wszystkim nie jest to oferta adresowana do wszystkich chętnych. Podobnie jak w przypadku kredytu czy dotacji z urzędu pracy trzeba spełnić pewne warunki. Największe szanse mają kandydaci z niewielkich miejscowości (do 25 tys. mieszkańców), przynajmniej od roku pozostający bez zatrudnienia, niepełnosprawni czy mający trudności z utrzymaniem się na rynku pracy (np. kobiety po urodzeniu dziecka). Brany pod uwagę jest także wiek kandydata – najlepiej, jeśli liczy on sobie więcej niż 45 lat bądź mniej niż 25. W większości przypadków wymagany jest wkład własny – jakiej wielkości, to już zależy od programu, którego jest się beneficjentem. Pamiętać również trzeba o terminach naborów wniosków i przygotowaniu solidnego biznesplanu, który przy rozpatrywaniu aplikacji odgrywa kluczową rolę.

Rodzaje programów

Wyszczególnić można kilka programów, w ramach których można ubiegać się o dotację z unijnej kasy – Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, Regionalne Programy Operacyjne czy Program Operacyjny Kapitał Ludzki. W zależności od rodzaju programu, wielkości firmy, profilu jej działalności itp. kwota dotacji może być różna. Jeżeli przedsiębiorca uruchomi firmę dzięki środkom pozyskanym z unijnych programów, może dodatkowo przez 6 miesięcy dostawać wsparcie pomostowe. Programy unijne realizowane są w Polsce od 2007 r. i potrwają jeszcze do końca 2013 r. Wsparcie unijne nie jest przyznawane na pewne typy działalności – przykładowo w sektorach rybołówstwa, górnictwa czy budownictwa okrętowego.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x