< Wróć

Jak uzyskać nakaz zapłaty?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Nierzetelni dłużnicy to prawdziwa zmora wszystkich przedsiębiorców. Nie zawsze kontrahenci wywiązują się z płatności na czas – nierzadko jest tak, że regulują należności mocno po terminie, innym zaś razem wszystko przedłuża się w nieskończoność, a kolejne wezwania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Takie opóźnienia w płatnościach powodują powstawanie w firmie zatorów finansowych. Czy jest możliwość, by coś z tym zrobić? Rozwiązaniem jest skierowanie sprawy na drogę sądową, ale standardowe procedury pochłaniają mnóstwo pieniędzy i czasu. Istnieje jednak taka opcja jak uzyskanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym.

Co zawrzeć w pozwie?

Uzyskanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym jest z jednej strony obwarowane koniecznością dopełnienia wielu formalności, ale z drugiej ma ten ogromny plus, że po pierwsze – sądowe opłaty są tu najniższe, a po drugie – roszczenie zabezpieczyć można jeszcze zanim spór sądowy znajdzie prawomocne zakończenie. Nakaz zapłaty jest orzeczeniem sądowym wydawanym przez sąd na posiedzeniu niejawnym. Kluczową kwestią jest sformułowanie pozwu w odpowiedni sposób i dołączenie do niego wymaganych dokumentów. Aby sąd rozpatrzył pozew w trybie nakazowym, musi zostać w nim zawarty bardzo wyraźny wniosek w tej sprawie. Mówiąc innymi słowy, powód ma obowiązek napisać, iż wnosi o rozpoznanie sprawy w powyższym trybie. W trybie nakazowym rozpatrywane są jedynie te sprawy, kiedy w rachubę wchodzi roszczenie o charakterze pieniężnym bądź świadczenia innych rzeczy zamiennych.

Jakie dokumenty są wymagane?

Bardzo istotne jest to, aby do pozwu dołączyć odpowiedni dokument. Może to być: rachunek, który został zaakceptowany przez dłużnika (np. faktura VAT z jego podpisem); żądanie zapłaty jakie zostało zaakceptowane przez dłużnika, ale zwrócone przez bank, ponieważ na koncie dłużnika nie było zabezpieczonych odpowiednich środków; dokument urzędowy; wezwanie do zapłaty i oświadczenie dłużnika na piśmie o uznaniu długu; weksel, rewers, warrant lub czek. Dodatkowo do pozwu należy dołączyć dowody na to, iż rachunek bądź faktura zostały dłużnikowi doręczone oraz że zostało spełnione świadczenie wzajemne niepieniężne. Jest wskazane, by były to oryginały wszystkich wymienionych powyżej dokumentów, a jeśli są to kopie – muszą być poświadczone przez notariusza, radcę prawnego bądź adwokata. Strona pozwana ma prawo wnieść do sądu zarzuty od nakazu zapłaty – jeżeli zrobione to zostanie prawidłowo i zgodnie z przepisami, wtedy zostaje wyznaczony przez sąd termin rozprawy (bez wniesienia zarzutów nie ma rozprawy).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x