< Wróć

Jak zatrudnić członka rodziny?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Sytuacja, kiedy przedsiębiorca przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej korzysta z pomocy członków rodziny nie jest niczym nadzwyczajnym. Nie ma najmniejszych problemów z tym, aby z taką osobą nawiązać stosunek pracy bądź podpisać umowę cywilnoprawną, np. o dzieło. Trzeba pamiętać o tym, że nie we wszystkich przypadkach wynagrodzenie jakie otrzymuje członek rodziny może zostać wliczone w koszty prowadzenia firmy. W tym kontekście pojawia się takie określenie jak osoba współpracująca. Kim ona jest w rozumieniu przepisów prawa i jak przedstawia się kwestia jej zatrudnienia?

Kim jest osoba współpracująca?

Aby odpowiedzieć na pytanie jak zatrudnić pracownika w charakterze osoby współpracującej, należy zacząć od wyjaśnienia, kto może być osobą współpracującą. Dotyczy to: małżonków, dzieci (własnych bądź przysposobionych, a także dzieci małżonka – własnych lub przysposobionych), rodziców, macochy, ojczyma oraz osób przysposabiających. Muszą być przy tym spełnione dodatkowe warunki, a więc po pierwsze – dana osoba ma pozostawać w tym samym gospodarstwie domowym, co i właściciel firmy, po drugie – ma pomagać przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Nie ma przy tym znaczenia czy praca wykonywana przez osobę współpracującą ma charakter stały czy jedynie dorywczy, w jakim wymiarze jest świadczona etc.

Składki i koszty podatkowe

W przeciągu 7 dni od dnia nawiązania współpracy przedsiębiorca ma obowiązek zgłosić osobę współpracującą do ubezpieczenia społecznego. Podatnik jest zobligowany do tego, aby za osoby współpracujące, z którymi nawiązał stosunek pracy lub zawarł umowę o dzieło (ewentualnie gdy pracują one nieodpłatnie) odprowadzać składki do ZUS – ich wysokość jest taka jak w przypadku składek jakie płaci za siebie, nie ma możliwości, aby wobec osób współpracujących stosować preferencyjną stawkę ZUS. Co się zaś tyczy osób współpracujących zatrudnionych na umowę zlecenie (płatną), składka ZUS jest naliczana jak dla „zwykłych” – czyli niespokrewnionych – pracowników. Składki te, w przeciwieństwie do wynagrodzenia wypłacanego osobie współpracującej, przedsiębiorca może wrzucić w koszty prowadzenia firmy. Kosztami podatkowymi są ponadto wydatki poniesione na: podnoszenie zawodowych kwalifikacji przez osobę współpracującą, na podróże służbowe oraz na eksploatowanie samochodu, który jest wykorzystywany na potrzeby firmy, lecz nie figuruje w ewidencji jej środków trwałych. Otrzymywane przez osobę współpracującą wynagrodzenie jest dla niej dochodem – trzeba go zatem uwzględnić w rocznej deklaracji PIT, dochód ten podlega opodatkowaniu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
7 miesięcy temu

1successful


0
Would love your thoughts, please comment.x