< Wróć

Jest decyzja RPP w sprawie obniżki stóp procentowych

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Stopy procentowe w dół – tak zdecydowała na dzisiejszym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej. Członkowie rady na czele z prezesem Narodowego Banku Polskiego, Markiem Belką, podjęli decyzję o obniżeniu stóp procentowych o 25 punktów bazowych.

Po obniżce stopa referencyjna NBP będzie wynosiła 4,50%, stopa depozytowa 3,0%, stopa lombardowa 6,00%, zaś stopa redyskonta weksli – 4,75%. Po wielu miesiącach utrzymywania w Polsce wysokich stóp procentowych, dziś polityka monetarna Rady Polityki Pieniężnej ulega zmianie.

Taka sytuacja jest w pełni zgodna z wcześniejszymi prognozami i oczekiwaniami ekonomistów. Część z nich co prawda sądziło, że obniżka nastąpi dopiero w grudniu, ale wszyscy byli zgodni co do tego, że taka decyzja musi zostać podjęta jeszcze w tym roku. Niewykluczone, że na kolejnym posiedzeniu RPP znów stopy procentowe w Polsce zostaną obniżone.

Co to oznacza dla obywateli? Przede wszystkim obniżkę oprocentowania kredytów bankowych. Dla całej gospodarki zaś taka sytuacja przyczyni się do wzmocnienia wzrostu PKB, wspomożenia eksportu oraz ogólnej poprawy gospodarki narodowej. Dzisiejsza decyzja RPP leży jak najbardziej w interesie polskich przedsiębiorców i obywateli.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x