< Wróć

Jak odzyskać vat od niezapłaconych faktur?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Szereg firm ma problem z kontrahentami, którzy nie wywiązują się z terminów płatności. Należności regulują albo z bardzo dużym opóźnieniem, albo wcale tego nie robią. Dla podatnika jest to o tyle duży problem, że bez względu na to czy otrzymał zapłatę, czy nie – jest zobowiązany do zapłacenia podatku od towarów i usług. W takiej sytuacji przedsiębiorcy nie muszą czuć się bezradni – istnieje bowiem opcja w postaci odzyskania podatku VAT, który został już odprowadzony do fiskusa z tytułu wystawionej faktury. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wiąże się to z dopełnieniem wielu formalności, co w ostatecznym rozrachunku zajmuje sporo czasu.

Uprawdopodobnienie nieściągalności wierzytelności

Najprościej byłoby oczywiście anulować fakturę, ale – jak wiadomo – anulowanie faktury vat nie wchodzi w rachubę w przypadkach, kiedy trafiła ona do obrotu prawnego (mówiąc innymi słowy, jest to realne tylko wówczas, kiedy transakcja nie została dokonana). Rozwiązaniem pomagającym w minimalizowaniu skutków nie regulowanych w terminie płatności jest stosowanie metody kasowej – ale tu też są pewne ograniczenia, przede wszystkim takie, że metoda kasowa zarezerwowana jest tylko dla małych podatników. Aby podatnik mógł odzyskać zapłacony VAT, muszą zaistnieć okoliczności polegające na uprawdopodobnieniu nieściągalności wierzytelności. Co to oznacza? Na każdej fakturze figuruje informacja o terminie płatności. Jeżeli w przeciągu 180 dni licząc od tej daty płatność nie zostanie uregulowana, mowa jest u uprawdopodobnieniu nieściągalności wierzytelności. Nie jest to jednak jedyna przesłanka uprawniająca podatnika do ubiegania się o zwrot zapłaconego podatku. Muszą jeszcze zostać spełnione inne warunki.

Jakie wymogi muszą być spełnione?

Tak więc kontrahent musi być czynnym płatnikiem VAT, jego firma nie może być postawiona w stan likwidacji ani też znajdować się w trakcie postępowania upadłościowego – w momencie, gdy transakcja jest dokonywana. Poza tym w chwili dokonywania korekty zarówno podatnik, jak i kontrahent muszą być czynnymi płatnikami VAT. Od dnia wystawienia faktury nie mogło upłynąć więcej niż 2 lata. Wierzytelności nie mogą być zbyte, przy czym konieczne jest to, by wcześniej wykazać je w stosownej deklaracji. Podatnik zamierzający ubiegać się o zwrot zapłaconego VAT-u ma 14 dni na to, by nabywcę poinformować o tym zamiarze. Procedura korekty ruszyć może wtedy, gdy przedsiębiorca otrzyma potwierdzenie, że zawiadomienie zostało odebrane. O korekcie powiadomić trzeba także urząd skarbowy. W przeciągu 7 dni od jej dokonania stosowna informacja powinna trafić do kontrahenta.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x