< Wróć

Wymiar czasu pracy w 2013 roku

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

W 2013 r. przy ustalaniu wymiaru czasu pracy obowiązywać będą takie same zasady jak w 2010 r. – to efekt decyzji Trybunału Konstytucyjnego. W roku bieżącym obowiązują przepisy, w myśl których wymiar czasu nie ulega zmianom w sytuacji, gdy święto przypada na dzień wolny (z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy) – podobnie było również w 2011 r. Co zatem oznaczać będzie dla pracowników powrót do starych zasad? Otóż dokładnie to, że każde święto przypadające na dzień inny aniżeli niedziela spowoduje, że pracownik będzie miał mniejszą liczbę godzin do przepracowania.

Podstawowy wymiar czasu pracy

Decydując się na zatrudnienie pracownika, pracodawca jest zobowiązany do zawarcia w umowie informacji o tym ile godzin tygodniowo taka osoba musi przepracować. W naszym kraju podstawowy wymiar czasu pracy (czyli dla pełnego etatu) nie może wynieść więcej aniżeli 40 godzin w przeciągu tygodnia, co przy 5-dniowym tygodniu pracy oznacza 8 godzin przypadających na jeden dzień. Nie licząc pracy w ruchu ciągłym, przy ustalaniu wymiaru czasu pracy wszędzie zastosowanie znajdują jednakowe metody. Najczęściej stosowanym okresem rozliczeniowym jest okres miesięczny, niemniej jednak oprócz niego są również trzy-, cztero- oraz dwunastomiesięczne okresy rozliczeniowe (z wyjątkiem pracy w ruchu ciągłym).

Dzień świąteczny a wymiar pracy

W 2013 r. będzie aż 10 dni świątecznych, które wypadają w tygodniu. Wpłyną one na obniżenie wymiaru czasu pracy – jako, że żaden z tych dni świątecznych nie przypada na sobotę, na nowych-starych zasad nie skorzystają te osoby, które w soboty mają wolne. Pracownicy zatrudnieni na jednakowych etatach będą mieć w 2013 r. taki sam wymiar czasu pracy – przy czym nie będzie mieć żadnego znaczenia to, który dzień zostanie wskazany przez pracodawcę jako wolny (brany jest w tym momencie pod uwagę 5-dniowy tydzień pracy). Jeśli więc w tym samym dniu wypadnie dzień wskazany jako wolny oraz święto, wymiar czasu pracy zostanie obniżony. Ponadto za święto trzeba będzie wyznaczyć dzień wolny (co prawda nie we wszystkich przypadkach, ale w większości).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x