< Wróć

Jak szybko odzyskać vat?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Podatnicy będący czynnymi płatnikami VAT, którzy w rozliczeniu sporządzanym dla urzędu skarbowego wykazali nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym muszą uzbroić się w cierpliwość czekając na to, aż fiskus zwróci im tę nadwyżkę. Podstawowym terminem jaki tutaj obowiązuje jest 60 dni, lecz do rzadkości nie należą sytuacje, kiedy zostaje on wydłużony. Wówczas przedsiębiorca musi czekać, aż zakończy się postępowanie weryfikacyjne. W praktyce zatem wygląda to w ten sposób, że firma ma do swojej dyspozycji pieniądze, ale są one zamrożone na co najmniej dwa miesiące. Podatnicy zastanawiają się nad tym czy jest możliwość wcześniejszego odzyskania zapłaconego VAT-u.

25-dniowy termin zwrotu nie dla wszystkich

Ustawodawca przewidział opcję polegającą na uzyskaniu zwrotu w przeciągu 25 dni. Niemniej jednak podobnie jak np. wtedy, gdy firma głowi się nad tym jak odzyskać Vat od nieopłaconych faktur, tak i w tym przypadku trzeba dopełnić szeregu formalnych wymogów. Poza tym nie każdy może się ubiegać o zwrot podatku w skróconym terminie. Podatnik powinien zatem rozważyć możliwość przeniesienia kwoty przeznaczonej do zwrotu na kolejny miesiąc rozliczeniowy. Należy przy tej okazji zaznaczyć, iż kalkuluje się to jedynie tym przedsiębiorcom, którzy rozliczają się w standardowym trybie – czyli miesięcznym. Jeśli rozliczenie następuje co kwartał, czas oczekiwania na pieniądze znacząco się wydłuża.

Przeniesienie kwoty zwrotu

Przeniesienie kwoty zwrotu na następny miesiąc nie wchodzi też w rachubę w przypadku eksporterów. Opisywana tutaj opcja jest określana mianem zwrotu pośredniego. Generalnie rzecz biorąc, w każdym miesiącu rozliczeniowym warto dokonać stosownej analizy, aby przekonać się czy przeniesienie kwoty zwrotu nie jest bardziej opłacalne. Podatnik powinien mieć przy tym na uwadze to jakie transakcje i w jakiej ilości planuje przeprowadzać w kolejnym miesiącu rozliczeniowym. Wykazanie nadwyżki w rozliczeniu za jeden miesiąc jako kwoty do przeniesienia może spowodować, iż zobowiązanie podatkowe przedsiębiorcy za miesiąc po nim następujący ulegnie zmniejszeniu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x