< Wróć

Blokowanie stron www na komputerach w firmie

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Poranna kawa, a przy okazji wgląd do poczty elektronicznej, sprawdzenie, co nowego słychać na portalach społecznościowych, przejrzenie bieżących informacji – tak właśnie dla zdecydowanej większości pracowników wygląda początek roboczego dnia. Nie oznacza to wcale, że później jest lepiej – wykorzystywanie komputerów służbowych do celów prywatnych jest zjawiskiem występującym nagminnie. Pracownicy niczego złego w tym fakcie nie widzą, inny zaś pogląd na to mają pracodawcy, którzy coraz częściej decydują się na blokowanie różnych stron www oraz na instalowanie oprogramowania, dzięki któremu mogą kontrolować czas spędzany przez podwładnych przy firmowych komputerach.

Obowiązki pracownika

Temat ten wzbudza mnóstwo kontrowersji, a taką ingerencję ze strony pracodawców pracownicy traktują jako naruszenie ich prywatności. Czy jednak tak jest w rzeczywistości? Każdy pracownik na umowie o pracę musi zdawać sobie sprawę z tego, że został zatrudniony w określonym celu. Ma do przepracowania w ciągu dnia wyznaczoną w umowie ilość godzin, inne postanowienia umowy też są dla niego wiążące. Zajmowanie się w pracy prywatnymi sprawami – jak np. robienie zakupów online, płacenie rachunków, prowadzenie korespondencji ze znajomymi itp. – nie ma niczego wspólnego z wykonywaniem służbowych obowiązków. Im więcej czasu pracownik spędza w Internecie, tym mniej go ma na obowiązki. Poza tym jego wydajność spada, a to przekłada się na pracę całego zespołu.

Działanie na szkodę pracodawców

Trzeba przy tej okazji poruszyć jeszcze jeden bardzo istotny aspekt. W godzinach pracy pracownicy odwiedzają strony o różnych treściach – w tym też pornograficzne. Ponadto często ściągają pliki muzyczne i wideo. To zaś sprawia, że firmowe komputery są mocno zawirusowane. Poza tym adres IP można w szybki sposób powiązać z daną firmą. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza wówczas, kiedy pracownik zamieszcza w sieci wpisy, które naruszają pewne normy bądź są niezgodne z polityką prowadzoną przez daną firmę. To może oznaczać dla pracodawców niekoniecznie przyjemne konsekwencje. Pracodawcy przysługuje prawo do nadzorowania pracowników, co tyczy się również obszaru jakim jest korzystanie ze służbowych komputerów. Monitorowanie sposobu w jaki pracownicy spędzają czas przy komputerach w pracy wpływa na zwiększenie dyscypliny w zakładzie, chociaż naturalnie znajdą się tacy, którzy owe zabezpieczenia będą chcieli obejść. Pracodawca powinien poinformować pracownika o tym, że jego stanowisko pracy jest monitorowane. Wskazane jest również, by stosowne zapisy znalazły się w regulaminie zakładu pracy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
1 miesiąc temu

3sanskrit


0
Would love your thoughts, please comment.x