< Wróć

Kto może płacić niższy ZUS?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Nie da się ukryć, iż jedną z największych bolączek polskich przedsiębiorców jest konieczność opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, które do najniższych nie należą i znacząco wpływają na koszty prowadzonej działalności. Jest to czynnik, który wiele osób zniechęca do podjęcia inicjatywy na niwie biznesowej. W chwili obecnej pełna składka ZUS (w minimalnym wymiarze) dla przedsiębiorców wynosi nieco ponad 980 zł. Takie obciążenie odczuwalne jest zwłaszcza dla przedstawicieli sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Wspomnieć przy tej okazji należy, iż z powyższych płatności trzeba wywiązywać się terminowo, albowiem odsetki od zaległych składek zus mogą być bardzo wysokie.

Kto nie skorzysta z obniżonych składek ZUS?

W zaistniałej sytuacji powstaje pytanie czy jest możliwość płacenia niższych składek ZUS? Z takiej opcji skorzystać mogą osoby rozpoczynające działalność gospodarczą, niemniej jednak muszą zostać spełnione przy tym pewne warunki. Po pierwsze – osoby te nie mogły na 60 miesięcy poprzedzających dzień rozpoczęcia działalności prowadzić pozarolniczej działalności gospodarczej. Po drugie – z preferencyjnych składek ZUS nie będą mogli skorzystać również ci, którzy wykonują działalność na rzecz pracodawcy, z którym przed dniem rozpoczęcia działalności w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym pozostawali w stosunku pracy (również spółdzielczym) i wykonywali w ramach tego takie czynności, które pokrywają się z zakresem działalności gospodarczej. Po trzecie – obniżone składki na ZUS nie przysługują osobom, które prowadzą działalność gospodarczą mającą charakter spółki partnerskiej, komandytowej lub jawnej bądź też prowadzą działalność jako wspólnicy spółek z o. o. Składka w wymiarze obniżonym wynosi aktualnie niespełna 400 zł.

Jakich formalności należy dopełnić?

Co powinien zrobić przedsiębiorca, któremu przysługuje prawo do płacenia niższych składek? Musi on w pierwszej kolejności złożyć wizytę we właściwym oddziale ZUS-u, aby tam zarejestrować się jako osoba fizyczna, na której spoczywa obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne. Trzeba w tym celu wypełnić stosowny formularz. Jeżeli przedsiębiorca płacić będzie jedynie składki na ubezpieczenie zdrowotne (jest to możliwe wówczas, gdy ktoś jest zatrudniony na umowę o pracę i dodatkowo zakłada działalność gospodarczą), wówczas stosownym formularzem jest ZUS ZZA. Jeśli zaś opłacana będzie składka na ubezpieczenie zdrowotne i na ubezpieczenie społeczne, wtedy trzeba sięgnąć po formularz ZUS ZUA. Złożenie w ZUS-ie takowego dokumentu jest niezbędne – zakładając działalność, należy wypełnić wniosek CEiDG-1, ale to oznacza rejestrację przedsiębiorcy jedynie w charakterze płatnika składek.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
1 miesiąc temu

3showers


0
Would love your thoughts, please comment.x