< Wróć

Jak otrzymać kredyt podatkowy

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Każdy przedsiębiorca zastanawia się nad tym czy istnieje możliwość zmniejszenia obciążeń podatkowych. W tym kontekście pojawia się określenie takie jak kredyt podatkowy. Mówiąc w skrócie, polega on na zwolnieniu podatnika z wpłacania zaliczek na poczet podatku dochodowego. Powyższa opcja nie jest jednak dostępna dla wszystkich, a żeby móc z niej skorzystać, musi zostać spełnionych wiele warunków – podobnie zresztą jak i w innych sytuacjach, np. wtedy, gdy podatnik zastanawia się jak szybko odzyskać vat. W przeciwnym wypadku przedsiębiorca traci prawo do wspomnianego kredytu, a następstwem tego jest obowiązek uiszczenia w dość pilnym trybie zaległych składek wraz z odsetkami naliczonymi od tych kwot.

Kredyt podatkowy – dla kogo?

Kredyt podatkowy jest rozwiązaniem dostępnym dla osób, które po raz pierwszy rozpoczynają działalność gospodarczą. Wymogi są takie, iż dana osoba nie mogła prowadzić pozarolniczej działalności ani w tym roku, w którym założyła firmę, ani też w przeciągu trzech lat jakie liczone są od końca tego roku, który poprzedzał rok zarejestrowania firmy. Tyczy się to nie tylko samodzielnego prowadzenia działalności, ale i w charakterze wspólnika spółki nie posiadającej osobowości prawnej. Takowej działalności nie mógł prowadzić też małżonek podatnika (jeśli w małżeństwie istniała wspólność majątkowa). Z kredytu podatkowego podatnik może skorzystać także bezpośrednio po roku, w którym założył firmę, ale pod warunkiem, gdy w roku jej rejestracji prowadził ją przynajmniej przez 10 pełnych miesięcy. Niezbędne jest ponadto posiadanie statusu małego podatnika, zatrudnianie przynajmniej 5 pracowników na pełnym etacie i osiąganie średniomiesięcznych przychodów na poziomie przynajmniej 1000 euro.

Dodatkowe warunki do spełnienia

Dodatkowo podatnikowi nie wolno wykorzystywać do celów związanych z prowadzeniem działalności takich składników majątku, które otrzymał na drodze nieodpłatnego przekazania i które odznaczają się dużą wartością wynoszącą minimalnie 10 tys. euro (przekazania środków trwałych musieli dokonać ci podatnicy, którzy reprezentują I bądź II grupę podatkową). Niezwykle istotny jest też sposób rozliczania się – w rachubę wchodzi ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, zasady ogólne według skali lub podatek dochodowy od osób prawnych. Przedsiębiorcy zamierzający skorzystać z kredytu podatkowego muszą złożyć we właściwym urzędzie skarbowym odpowiednie oświadczenie. Mają na to czas do końca stycznia danego roku podatkowego (w przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych) lub do 20 dnia pierwszego miesiąca roku podatkowego (w przypadku podatku dochodowego od osób prawnych).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x