< Wróć

Ile może dorobić emeryt?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Osoby pobierające świadczenia emerytalne bądź rentowe mają prawo do uzyskiwania dodatkowych przychodów. Muszą jednak uważać, aby nie przekroczyć wyznaczonych limitów – jeśli tak się stanie, ZUS wstrzymuje wypłatę renty lub emerytury albo zmniejsza wysokość tych świadczeń. Wspomniane limity nie mają stałego charakteru – zmiany w tym zakresie są dokonywane trzy miesiące. Pod uwagę brana jest w tym momencie wysokość przeciętnego wynagrodzenia w gospodarcze narodowej obowiązująca w poszczególnych kwartałach.

Kto może dorabiać bez ograniczeń?

Na początek należy wspomnieć o emerytach i rencistach, którzy mogą uzyskiwać przychody dowolnej wysokości – nie są bowiem zagrożeni utratą świadczenia czy obniżeniem jego wysokości. Mowa w tym momencie o inwalidach wojennych lub wojskowych, w przypadku których ich niezdolność do pracy ma ścisły związek z wojskową służbą. Ponadto do tej grupy należą również osoby, które pobierają świadczenie w postaci renty po tychże inwalidach oraz osoby będące w powszechnie obowiązującym wieku emerytalnym – w przypadku kobiet jest to 60 rok życia, a w przypadku mężczyzn 65 rok życia. Warto jednak przy tej okazji nadmienić, iż już od przyszłego roku będzie powoli wdrażana reforma emerytalna, której głównym założeniem jest zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn (miałoby to ostatecznie nastąpić w 2040 r., wiek ten dla obu płci ma wynosić 67 lat).

Ile wynoszą limity?

Jeżeli dodatkowe przychody rencisty bądź emeryta przekroczą 130 procent przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, wówczas wypłata świadczenia zostaje zawieszona. Jeśli natomiast przekroczą 70 procent tego wynagrodzenia, to kwota przeznaczona do wypłaty z tytułu renty lub emerytury zostaje zmniejszona. Od 1 września bieżącego roku obowiązują nowe limity. W porównaniu z poprzednim okresem kwoty dopuszczalnego dodatkowego przychodu są mniejsze. I tak 70 procent przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej to kwota rzędu 2447,80 zł, zaś 130 procent – 4545,90 zł. Zarówno sami zainteresowani, jak i pracodawcy zastanawiający się nad tym jak zatrudnić emeryta powinni mieć te limity na względzie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
9 miesięcy temu

1grieves


0
Would love your thoughts, please comment.x