< Wróć

Co w przypadku śmierci właściciela firmy?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest popularną formą aktywności zawodowej z uwagi na to, że jej prowadzenie nie jest zbyt skomplikowane. Jeżeli firma radzi sobie dobrze, naturalną tego konsekwencją jest jej rozwój, co zwykle wiąże się z zatrudnianiem pracowników. Trzeba przy okazji brać poprawkę na to, że mogą się przytrafić różne sytuacje – włącznie z najgorszą z możliwych, a chodzi o śmierć właściciela. Osoba zakładająca firmę (wypełnia się w tym celu formularz CEIDG-1) powinna wybiegać myślami w przyszłość – nie tylko w kontekście własnej osoby, ale też i spadkobierców. Nie są odosobnione przypadki, że po śmierci właściciela znajdują się oni nagle w bardzo trudnej sytuacji.

Działań profilaktycznych nigdy za wiele

Najlepszym rozwiązaniem jest wykupienie przez przedsiębiorcę polisy na życie. Wskazane jest także oszczędzanie. Ponadto warto pomyśleć i o takich zabezpieczeniach prawnych jak np. przekształcenie firmy w taką formę, która da się unieśmiertelnić. Spisanie testamentu powinno być standardem. Co się stanie, jeśli właściciel przedsiębiorstwa nie zatroszczy się w porę o takie sprawy? Jego śmierć może doprowadzić spadkobierców do ruiny finansowej – a to przez długi spadkowe, które w zaistniałych okolicznościach muszą oni uiścić. Składa się na nie wiele elementów, choć wiele zależy od tego na jakim etapie rozwoju jest firma i w jakiej znajduje się kondycji finansowej.

Długi spadkowe do uregulowania

Na początek spadkobiercy muszą uregulować sprawy w urzędzie skarbowym. Jeżeli zmarły podatnik miał zaległości podatkowe, przechodzą one na spadkobierców. To samo dzieje się w przypadku umów kredytowych i leasingowych. Płatności zwykle są wtedy stawiane w stan natychmiastowej wymagalności. Jeśli przedsiębiorca zatrudniał pracowników, sytuacja mocno się komplikuje. Śmierć właściciela oznacza wygaśnięcie umów o pracę (chyba, że prawny następca podatnika przejmie firmę zaraz po jego śmierci), w związku z czym pracownicy mają prawo domagać się należnych im świadczeń, nie wyłączając odszkodowania (wysokość odszkodowania dla każdego pracownika odpowiada wynagrodzeniu jakie należy mu się za okres wypowiedzenia).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x