< Wróć

Kto jest bardziej pracowity: Niemiec czy Polak?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

W obiegowej opinii istnieje pogląd, że Niemcy są pracowitym narodem, który pracą własnych rąk wypracował dla siebie dobrobyt. Patrząc na sytuację naszych rodaków z takiej perspektywy można odnieść wrażenie, że jesteśmy leniwi i nie przykładamy się do wykonywania obowiązków zawodowych. Dla wielu taki pogląd może być bardzo krzywdzący.

Obiektywna ocena tego, który naród jest bardziej pracowity jest trudna do dokonania. Statystyki OECD pokazują, że Polacy spędzają więcej godzin w pracy niż Niemcy. Łącznie, w ciągu roku jest to aż 1937 godzin. Oznacza to, że na pracę poświęcają około 5 godzin dziennie, bez względu na to, czy jest to dzień roboczy, czy świąteczny. Dla porównania warto powiedzieć, że Niemcy pracują „jedynie” 1411 godzin w ciągu roku, czyli niecałe 4 godziny dziennie w liczącym sobie 365 dni roku.

Na tej podstawie rzeczywiście można wysnuć wniosek, że Polacy są bardziej pracowici niż Niemcy. Niestety, nasza pracowitość nie przekłada się na wydajność pracy. W Polsce łącznie pracuje mniej osób, niż u naszych zachodnich sąsiadów. W Niemczech jest to aż 41 mln osób, a w Polsce – 16 mln. W statystykach uwzględniono nie tylko pracę obywateli Niemiec, ale również pracę cudzoziemców, w tym – Polaków.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x