< Wróć

Wysokość potrąceń z wynagrodzenia

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Nawiązanie stosunku pracy oznacza między innymi wypłacanie pracownikowi pensji na ściśle określonych w umowie zasadach. Są jednak takie sytuacje, kiedy z pensji tej są dokonywane potrącenia. Pracodawca musi pamiętać przy tym, że wynagrodzenie pracownika na umowie o pracę podlega szczególnej ochronie, w związku z czym takich potrąceń nie może dokonywać wedle własnego widzimisię. Obowiązują przy tym zasady, których trzeba restrykcyjnie przestrzegać. Ponadto przepisy, które mają na celu chronić wynagrodzenie pracownika przed potrąceniami mają charakter tak zwanych norm bezwzględnie obowiązujących. Chodzi o to, aby zapewnić pracownikowi środki na życie.

Odliczenia a potrącenia

Zauważyć należy, że potrącenia nie są tym samym co odliczenia. Kiedy mowa o odliczeniach, w rachubę wchodzą zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (w ich zakresie mieszczą się składki na ubezpieczenie zdrowotne) oraz składki na ubezpieczenie społeczne. Pracodawca może odliczyć też kwoty za te nieobecności w pracy, za które pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia, a jakie zostały mu wypłacone przy okazji poprzedniego terminu płatności (w innym przypadku potrzebna jest pisemna zgoda pracownika). Z kolei potrącenia wiążą się z pewnymi zobowiązaniami finansowymi pracownika. Dokonywać ich można w ustalonej kolejności, przy czym obowiązują limity kwotowe.

Co można potrącić z wynagrodzenia?

Bez zgody pracownika z jego wynagrodzenia mogą zostać przez pracodawcę potrącone kwoty przeznaczone na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych. W następnej kolejności przewiduje się potrącenia, które są egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych. Pieniądze te służą pokrywaniu świadczeń innych niż alimenty. Są to potrącenia dokonywane na wniosek komornika. Potrąceniu ulegają też zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi. Na końcu zostają kary pieniężne z tytułu porządkowej odpowiedzialności pracowników. W przypadku zaliczek pieniężnych wolne od potrąceń jest 75 procent wynagrodzenia, zaś w przypadku kar jakimi pracownik został obciążony przez pracodawcę – 90 procent. Wolne od potrąceń jest też minimalne wynagrodzenie (oczywiście po odliczeniu zaliczki na podatek dochodowy i składek na ubezpieczenie społeczne) będące jednym z czynników, od którego zależna jest wielkość potrąceń.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x