< Wróć

Czy koszty procesu są kosztem uzyskania przychodu

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się niekiedy z uczestnictwem w procesie sądowym. Podatnik – w zależności od sytuacji – występuje w nim w roli powoda lub pozwanego. W każdym z tych przypadków oznacza to poniesienie dosyć pokaźnych wydatków. Nic więc zatem dziwnego, że pojawia się często w tym momencie pytanie o to czy można je uznać za koszty uzyskania przychodu. Jak się okazuje, nie zawsze jest to możliwe. Poszczególne sprawy wymagają indywidualnego podejścia, gdyż przepisy bywają różnie interpretowane – zarówno przez sądy, jak i przez organy podatkowe.

Kiedy koszt procesu może być kosztem uzyskania przychodu?

Nie ma w naszym kraju żadnych odrębnych przepisów, które regulowałyby kwestię zaliczania do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych z uczestnictwem w procesach sądowych. W myśl ogólnych zasad dotyczących sposobu rozliczania kosztów uzyskania przychodu za taki koszt należy uznawać tylko te wydatki, które zostały przez podatnika poniesione po to, by uzyskiwać przychody bądź dlatego, aby zabezpieczyć źródło przychodów (są wyjątki od tej zasady). Można zatem stwierdzić, że wydatki związane z procesem sądowym są kosztem uzyskania przychodu wówczas, gdy mają one związek z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, a ponoszone są w celu osiągnięcia przychodu bądź zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Ryzyko wpisane w prowadzenie biznesu

Podobnie jak i na przykład koszty samozatrudnienia, tak i koszty prowadzenia procesu w sądzie należy potraktować jako element ryzyka wpisanego w zajmowanie się własnym biznesem. Wydatki na proces sądowy mogą stanowić koszt uzyskania przychodu zarówno dla powoda, jak i dla pozwanego. Ostateczny wynik procesu sądowego nie wyklucza możliwości wrzucenia takowych wydatków w koszt prowadzenia firmy – nawet, jeśli podatnik sprawę przegra bądź gdy zakończy się ona ugodą. Koniecznie trzeba przy tej sposobności zaznaczyć, iż do kosztów uzyskania przychodu nie można zaliczyć takich kosztów procesowych, kiedy sprawa dotyczy uregulowania zobowiązań finansowych jakie podatnik ma wobec swoich kontrahentów (nie płacił dostawcom, za co został podany przez nich do sądu).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

7
0
Would love your thoughts, please comment.x