< Wróć

Zasady wystawiania faktury od 2013

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

W 2013 r. wejdzie w życie znowelizowana ustawa o VAT. Wprowadzi ona wiele ważnych dla podatników zmian. Ich zakres przełoży się na kwestię rozliczania się przedsiębiorców z podatków. Najważniejsze modyfikacje dotyczą momentu powstania obowiązku podatkowego. Sporym ułatwieniem będzie możliwość wystawiania faktur uproszczonych oraz zbiorczych, zlikwidowane zostaną faktury wewnętrzne. Kwestie typu jak wystawić duplikat faktury w dalszym ciągu będą funkcjonować na takich warunkach jak obecnie, chociaż przy tej okazji należy dodać, że jeśli podatnik zgubi fakturę lub ulegnie ona zniszczeniu, będzie musiał wystawić duplikat zgodny z danymi znajdującymi się na fakturze, którą otrzymał odbiorca.

Oznaczenia na fakturach

Aktualnie obowiązek podatkowy powstaje w chwili, gdy zostaje wystawiona faktura. W myśl znowelizowanych przepisów nastąpi to wówczas, kiedy transakcja zostanie zrealizowana. Korekcie ulegnie sposób oznaczania niektórych faktur. Nie będzie np. obowiązku zamieszczania na tych dokumentach adnotacji „Faktura VAT-marża”, a zamiast oznaczenia „faktura VAT-MP” pojawi się określenie „metoda kasowa”. Jeżeli dokument będzie wystawiany przez nabywcę, obowiązkowo trzeba będzie na nim zamieścić oznaczenie „samofakturowanie”. Przy tej sposobności warto nadmienić, iż obecnie urząd skarbowy musi zostać informowany o fakcie zawierania umów na samofakturowanie – od przyszłego roku nie będzie już takiej konieczności.

Faktury zbiorcze i uproszczone

Nowością stanie się możliwość faktur uproszczonych oraz zbiorczych. Faktura zbiorcza dotyczyć będzie określonej liczby transakcji, które zostały w ciągu miesiąca przeprowadzone pomiędzy podatnikiem a nabywcą. Dzięki temu ułatwione zostaną formalności, bo nie będzie trzeba wystawiać faktu zaliczkowych. Z kolei wystawianie faktur uproszczonych polegać ma na tym, że nie będzie konieczności zamieszczania na nich pewnych informacji jak wartość sprzedaży netto czy dane nabywcy. Warunek jest taki, że kwota na jaką zostanie wystawiona faktura nie będzie większa niż 450 zł (lub 100 euro). Istotne jest też to, że faktury będą mogły być wystawiane przez upoważnione przez podatnika osoby trzecie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x