< Wróć

Czy pracodawca może wymagać zaświadczenia o niekaralności?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Nawiązanie stosunku pracy oznacza dla pracodawcy konieczność przestrzegania licznych przepisów – w tym również i tych dotyczących ochrony dany osobowych. Nie ma on zatem prawa żądać od pracownika przedstawiania pewnych informacji, jeżeli pozostaje to niezgodne z obowiązującymi przepisami. Tymczasem przeglądając rozmaite oferty pracy, coraz częściej można zetknąć się z tym, że pracodawcy wymagają od kandydatów zaświadczenia o niekaralności. Czy rzeczywiście mogą tego żądać, a jeżeli tak, to w jakich sytuacjach? Pojawia się przy tej okazji wiele dylematów – podobnie jak chociażby w kwestii czy szkolenia bhp są obowiązkowe.

Podania jakich danych może wymagać pracodawca?

Przyjmując do pracy pracownika, pracodawca ma prawo uzyskać od niego takie dane osobowe jak imię i nazwisko, adres zamieszkania (i do korespondencji, jeśli jest inny niż zamieszkania), data urodzenia, imiona rodziców, historia dotychczasowego zatrudnienia oraz wykształcenie. Wysunięcie żądania o ujawnienie innych danych osobowych musi mieć swoje uzasadnienie. Wśród danych, których może wymagać pracodawca zaświadczenie o niekaralności nie jest wymieniane. Obowiązek przedłożenia zaświadczenia o niekaralności musi jasno wynikać z przepisów odnoszących się do konkretnej sytuacji. Jeżeli na przykład ktoś stara się o posadę w firmie ochroniarskiej na stanowisku pracownika ochrony, wówczas takowe zaświadczenie trzeba posiadać.

Kiedy zaświadczenie jest potrzebne?

Istnieje pewna grupa profesji, gdzie przy rekrutacji wspominany dokument jest niezbędny. Tyczy się to między innymi nauczycieli, pracowników samorządowych, służby mundurowych, taksówkarzy, sędziów etc. Są ponadto i takie przypadki, kiedy pracodawca może żądać od pracownika zaświadczenia o niekaralności systematycznie co pewien czas, gdyż tego wymaga specyfika zakładu pracy. We wszystkich innych okolicznościach, kiedy przepisy wyraźnie o tym nie stanowią, nie wolno wymagać od pracownika bądź kandydata na pracownika zaświadczenia o niekaralności. Może to skutkować nawet podaniem pracodawcy do sądu za naruszanie dóbr osobistych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
7 miesięcy temu

1disrepute


0
Would love your thoughts, please comment.x