< Wróć

Przodujemy w rankingu konkurencyjności

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Firma badawcza Deloitte wraz z Amerykańską Radą do spraw Konkurencyjności stworzyła ranking „2013. Global Manufacturing Competitivensess Index”. Jest to lista najbardziej konkurencyjnych państw świata. Ranking zawiera ogólnie 38 pozycji. Na którym miejscu uplasowała się Polska?

Europejskie kraje według Deloitte nie są zbyt konkurencyjne względem krajów zlokalizowanych na innych kontynentach. W pierwszej 15-stce listy liderów konkurencyjności znalazły się tylko trzy kraje ze Starego Kontynentu, mianowicie – Niemcy, Wielka Brytania i… Polska. Może to być dużym zaskoczeniem dla nas, ale rzeczywiście twórcy rankingu uplasowali nasz kraj na wysokim, 14. miejscu.

W pierwszej trójce liderów konkurencyjności znalazły się Chiny, Niemcy i USA. Poza podium zaś wypadły Indie i Korea Południowa. Na tle innych państw z całego świata Polska radzi sobie więc bardzo dobrze w dziedzinie konkurencyjności. Tuż za nami, na 15 miejscu znalazła się Wielka Brytania, a na dalekim, 25 miejscu dopiero Francja, uznawana w Europie za potęgę gospodarczą, w parze z Niemcami.

W rankingu zwrócono uwagę, że mocno rozwijają się gospodarki krajów zlokalizowanych w Ameryce Południowej oraz w Azji Południowo-Wschodniej. Europejskie i Amerykańskie gospodarki mogą być więc zagrożone pozycją właśnie tych krajów, które dziś są uznawane są słabo rozwinięte.

Stworzony ranking opierał się na ocenach ponad 550 menadżerów wyższego i najwyższego szczebla pochodzących z całego kraju. To ich zdaniem na przykład Chiny mają najbardziej konkurencyjną gospodarkę na świecie, która będzie dynamicznie się rozwijała w perspektywie kolejnych 5 lat.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x