< Wróć

Metoda kasowa rozliczeń VAT dla małych podatników

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Mali podatnicy, czyli przedsiębiorcy osiągający w całym roku podatkowym obroty nie wyższe niż 1,2 mln euro w przeliczeniu na złotówki, już od przyszłego roku będą mogli korzystać z zapisów tzw. III ustawy deregulacyjnej.

Umożliwia ona między innymi zastosowanie metody kasowej rozliczeń z podatku VAT. Podatek od towarów i usług dotychczas przedsiębiorca płacił w momencie wystawienia faktury dla kontrahenta. Problem był jednak w tym, że owy kontrahent często spóźniał się całymi tygodniami z zapłatą należności. W ten sposób po stronie małego podatnika powstawały zatory płatnicze i problemy z utrzymaniem płynności finansowej. Podatnicy musieli stosować sposoby na odzyskanie VAT od niezapłaconych faktur.

Od 1 stycznia 2013 roku najprawdopodobniej wejdzie w życie nowe prawo, dzięki któremu mikro i małe przedsiębiorstwa, korzystające ze statusu małego podatnika, będą mogły stosować system kasowy rozliczeń VAT. Polega on na tym, że podatek VAT przedsiębiorca będzie musiał zapłacić dopiero po uzyskaniu zapłaty, jaka wynikała z wystawionej przez niego faktury. Będzie też istniała możliwość rozliczenia podatku naliczonego od faktury częściowo zapłaconej.

Jednocześnie, odbiorca tego dokumentu nie będzie mógł rozliczyć podatku naliczonego VAT do chwili uiszczenia przez niego zapłaty za usługi lub towary.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

1
0
Would love your thoughts, please comment.x