< Wróć

Jak odroczyć płatność podatku?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Z punktu widzenia interesu publicznego ważne jest to, aby podatnicy płacili podatki w terminach przewidzianych w przepisach. Gwarantuje to stałe dochody do państwowego budżetu. Niekiedy jednak interes publiczny kłóci się z interesem podatnika, który z powodu okoliczności od niego niezależnych nie jest w stanie uregulować powyższych należności w ustalonych terminach. Przykładem może być sytuacja, kiedy kontrahenci podatnika nie wywiązują się na czas z płatności, przez co jego finansowa płynność jest zagrożona. Wielu przedsiębiorców zainteresowanych jest możliwością przesunięcia w czasie terminu opłacenia podatku. Trzeba jednak pamiętać, że odroczenie terminu płatności nie jest opcją dostępną dla wszystkich.

Odroczenie terminu płatności podatku to ulga uznaniowa

Zacząć należy od tego, że podatnik nie może mieć zaległości wobec fiskusa – jeżeli kontrola z urzędu skarbowego wykaże w tym zakresie jakiekolwiek nieprawidłowości, można zapomnieć o skorzystaniu ze wspomnianego rozwiązania. Każdy przypadek jest rozpatrywany przez organ podatkowy indywidualnie. Odroczenie terminu uiszczenia podatku jest traktowane jako ulga uznaniowa. Urząd skarbowy musi zatem uznać, że w konkretnym przypadku jej zastosowanie jest uzasadnione. Nie zdarza się to zbyt często – opisywana tutaj opcja jest zarezerwowana właściwie tylko dla podbramkowych sytuacji, kiedy rzeczywiście nie ma już innego wyjścia. Podatnik, któremu zależy na odroczeniu terminu płatności podatku musi złożyć do właściwego urzędu skarbowego wniosek w tej sprawie. Ważne jest to, aby przedstawił w nim jak najdokładniej szczegóły sytuacji w jakiej się znajduje. Wskazane jest poparcie tego odpowiednimi dokumentami – właściwa argumentacja jest niezmiernie ważna.

O czym pamiętać, składając wniosek?

Uzasadniając wniosek, podatnik musi wskazać na swój ważny interes bądź interes publiczny. Na tym jednak nie koniec. Należy również wykazać, że jeśli urząd skarbowy pójdzie podatnikowi na rękę, nie będzie on miał problemów z tym, by uregulować należności w odroczonym terminie. Fiskus może, chociaż wcale nie musi, przychylić się do wniosku. Istotne jest to, aby złożyć go jeszcze zanim upłynie termin płatności podatku. Urząd skarbowy może nie tylko podjąć decyzję o odroczeniu terminu płatności podatku. Może również postanowić o rozłożeniu należności na raty albo o jej całkowitym bądź częściowym umorzeniu. Oczywiście, podatnikowi nie wolno zapomnieć o tym, że wniosek powinien spełniać także wymogi formalne. Im staranniej i solidniej przygotowany zostanie wniosek, tym większa jest szansa na to, że fiskus rozpatrzy go na korzyść podatnika.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x