< Wróć

Jak odroczyć płatność składek ZUS?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Problemy z płynnością finansową przytrafić się mogą każdemu przedsiębiorcy. W takich okolicznościach regulowanie niektórych płatności staje się nie lada wyzwaniem – żeby wspomnieć chociażby o składkach na ubezpieczenie społeczne. Na jakiekolwiek zaległości w tym zakresie podatnik nie może sobie pozwolić. Wiadomo bowiem, że kara za niezapłacenie składek ZUS w terminie może być bardzo wysoka, dlatego też gdy sytuacja nie przedstawia się najlepiej, trzeba szybko reagować. Istnieje możliwość odroczenia terminu płatności składek ZUS – z opcji tej skorzystać może każdy przedsiębiorca borykający się z trudnościami finansowymi. Musi tylko pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Wniosek to podstawa

Podstawę do odroczenia stanowi złożenie wniosku. Należy to uczynić ze stosownym wyprzedzeniem. Wnioski wpływające po terminie płatności w ogóle nie są rozpatrywane. Niezwykle ważne jest to, aby podatnik przedstawił we wniosku w możliwie jak najdokładniejszy sposób powody, dla których nie jest w stanie opłacić składek w terminie przewidzianym ustawowo. ZUS każde podanie rozpatruje indywidualnie, musi mieć zatem przesłanki ku temu, aby podjęcie decyzji na korzyść przedsiębiorcy było w pełni uzasadnione. Jeśli tak się stanie, od należności odroczonych w terminie nie są naliczane odsetki. Należy jednak przygotować się na to, że ZUS zażąda uiszczenia specjalnej opłaty prolongacyjnej. Będzie ona naliczana za okres mieszczący się pomiędzy dniem następującym po ustawowym terminie płatności a dniem odroczenia płatności włącznie. Wysokość tej opłaty jest uzależniona od wysokości odsetek jakie ZUS nalicza w danym przypadku za zwłokę (wynosi połowę stawki odsetkowej).

Czego wymaga ZUS?

Może się zdarzyć, że dołączoną do wniosku dokumentację ZUS uzna za niekompletną. Podatnik zostaje wówczas wezwany do jej uzupełnienia – ma na to maksymalnie 14 dni. Jeżeli tego nie zrobi, wniosek zostaje odrzucony. Ponadto nie wolno zapominać, iż opłaty odprowadzane do ZUS-u to nie tylko składki na ubezpieczenie społeczne. To także między innymi składki na ubezpieczenie emerytalne i zdrowotne. Podatnik zainteresowany odroczeniem terminu płatności składek ZUS musi w przewidzianym ustawowo terminie uiścić opłatę, której wysokość będzie równa  składce na ubezpieczenie emerytalne oraz zdrowotne za pracowników, a także za osoby, które nie są płatnikami składek na swoje ubezpieczenie. Opłata ta dotyczy całego okresu odroczenia. Jej brak powoduje odrzucenie wniosku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
11 miesięcy temu

1erratic


13
0
Would love your thoughts, please comment.x